Final de infarct pe Arena Brothers! SCM a egalat în minutul 95!

Vreme bună, lume multă, arbitru de Liga I (Ionuț Coza, din Cernica, venit direct de la Sf. Gheorghe – Petrolul, unde a fost rezervă), toate ingredientele pentru cel mai așteptat meci al Ligii a IV-a vâlcene, derby-ul dintre primele două clasate, Sparta – SCM. Se spune că la pomul lăudat, să nu te duci cu sacul. Cam așa a fost sâmbătă, pe Arena Brothers.

Temătoare, cele două pretendente la titlul s-au anulat reciproc în prima repriză. A lipsit ritmul și spectacolul. Sparta a început mai bine. A avut o ocazie uriașă de a trece în avantaj la jumătatea reprizei. O minge trimisă peste apărare, care l-a depășit pe Ionuț Săraru, l-a pus pe Sebi Preda într-o situație mai mult decât favorabilă, de singur cu portarul. Preda Jr. a ratat incredibil. Răzvan Gherguș a avut o intervenție providențială. Gazdele au mai beneficiat de două lovituri libere din apropierea careului advers, de care nu au profitat. Mingea s-a oprit în zid. Elevii lui Mangalagiu au echilibrat apoi jocul. Ionuț Săraru, după un corner executat de Ceapă, a fost aproape de deschiderea scorului. Leo Săraru, Ceapă, cu o semifoarfecă au mai încercat să surprindă. Repriza s-a încheiat cum a început, fără goluri.

Pentru partea secundă, semnalele de început au fost mai bune. Meciul s-a încins. O decizie controversată l-a animat. În minutul 47, Ceapă a centrat din corner. Lazăr a deviat balonul cu capul în fața porții. Panait a intervenit, dar în doi timpi. După o așteptare de câteva secunde, de la margine s-a ridicat fanionul. Asistentul a validat golul. Bucurie în tabăra oaspeților, un val de proteste din partea gazdelor. Arbitrul decide să se consulte cu colegul de brigadă, iar apoi comunică echipelor că a văzut mai bine și mingea nu a depășit linia porții. Golul nu este validat. Scorul a rămas 0-0. A fost un moment psihologic important. SCM a continuat să pună mai multă presiune pe adversar, dar cei care au punctat au fost spartanii. În minutul 65, după o lovitura liberă din stânga, executată de Mihalcea, Edi Pușcatu a împins balonul în plasă. „Municipalii” au replicat prin Diaconescu, al cărui șut a fost respins cu dificultate de Panait. O minge grea. În minutul 68, Sparta și-a dublat avantajul. În dreapta, Streinu l-a depășit ușor pe Roșianu și cu o execuție de clasă, a trimis balonul din voleu, la vinclu, impresionând asistența: 2-0. SCM nu a renunțat la luptă. „Dede” Trașcă a redus din diferență în minutul 74 (2-1). Sebi Preda putea încheia partida în minutul 81, a scăpat singur, dar și-a facut greșit preluarea. A pasat pentru Streinu, care a încercat să repete execuția de la golul 2, însă nu a mai găsit ținta. Pe final, dramatism total. Coza a indicat cinci minute de prelungire. Chiar în ultimul minut, un jucător de la Sparta a căzut in propriul careu, pe atacul SCM-ului. Arbitrul a oprit jocul, pentru a fi acordate îngrijiri medicale. S-a acordat minge de arbitru oaspeților, Trașcă a centrat, iar George Neacșu a trimis mingea în plasă. 2-2, cu proteste și nervi, după fluierul final, rezultat care menține suspansul în fruntea ierarhiei.

Sparta: S. Panait – D. Preda, Pușcatu, Dobre, Chebar, Streinu, Rizea, Șt. Popa, Mihalcea, Rădulescu, S. Preda. Au mai jucat: Cazan, Zanfir, Fuiorea, V. Roșianu.

SCM: Gherguș – Vlădulescu, I. Săraru, Lăzărescu, Roșianu, Trașcă, L. Săraru, Ceapă, Diaconescu, Georgescu, Abănăriței. Au mai intrat Lazăr, Pufu, Neacșu, Rotaru.