K1

Filip Aurelian Stanciu, campionul României la Freestyle Breaking! Alţi doi luptători de la Tiger Gym au obţinut titlurile de vicecampioni la Naţionalele de Freestyle Kickboxing/K1

La finele săptămânii trecute, în Brazii de Sus, din judeţul Prahova, s-a desfăşurat Campionatul Naţional de Freestyle Kickboxing/K1. Au participat la competiţie 440 de sportiv, reprezentând 57 de cluburi din ţară. Rm. Vâlcea a fost reprezentat la Naţionale de trei dintre sportivii antrenaţi de Viorel Stanciu şi legitimaţi la clubul Tiger Gym. Armando Miclescu (16 ani) a concurat la categoria 65 kg., Iacov Miclescu (12 ani) la 50 kg., iar Filip Aurelian Stanciu (8 ani), la 40 kg. Toţi au obţinut rezultate de top. Armando şi Iacov Miclescu au obţinut două titluri de vicecampioni naţionali. S-a calificat în finală după ce au reuşit să câştige câte două meciuri contra unor adversari mai experimentanţi decât ei. Rezultatul este cu atât mai important cu cât ei practică acest sport de abia un an şi jumătate. Filip Aurelian Stanciu s-a întors acasă cu titlul de campion naţional. Pentru luptătorii lui Viorel Stanciu urmează competiţia de Kickboxing Gold Division Tournament. Va avea loc pe 6 aprilie, la Buzău.