Favoritele dau rateuri! Viitorul Pietrari, la câteva secunde distanţă de victorie în faţa liderei

ACS Păuşeşti Măglaşi şi ACS Olanu au avut, pentru o perioadă, un parcurs fără greşeală. Parcă jucau obligatea. Câştiga una, se bucura de succes şi cealaltă. De puţin timp, din preajma duelului direct, au început să apară rateurile. Favoritele sunt ”pământene”, nu intangibile, roboţi. În runda precedentă, ACS Olanu a pierdut al doilea meci al sezonului, în deplasare, la Şirineasa, iar duminică a venit vremea liderei să sufere o sincopă. ACS Păuşeşti Măglaşi a obţinut doar un punct din deplasarea de la Pietrari: scor 3-3. Rezultatul a fost mulţumitor, oarecum, pentru oaspeţi, având în vedere desfăşurarea jocului. Formaţia pregătită de Claudiu Dumitru şi Gică Marga a intrat pe călcâie în partida de la Pietrari. A fost surprinsă de adversară. În minutul 10, lidera nu ştia ce i se întâmplă. Era 3-0 pentru echipa pregătită de Dobrin Ionescu. Inegalabilul Dorin Rădoi a deschis scorul în minutul 3, iar imediat după ce s-a reluat jocul de la centru, Mihail Vladu a dublat diferenţa. Stoica, decarul trupei din comuna administrată de Nicolae Moraru, a marcat pentru 3-0. Pietrărenii puteau avea un avantaj şi mai mare la pauză, însă nu au mai reuşit să valorifice şansele avute. Partea secundă a aparţinut oaspeţilor, dar şi gazdele au avut replică şi şi-au mai creat oportunităţi. Părea să nu fie ziua formaţiei din fruntea ierarhiei, de la Liga a V-a. În minutul 55, ACSPM a trimis balonul în plasă, dar golul a fost anulat pentru off-side. În minutul 60, Andreescu a redus din handicap. La 3-1, oaspeţii au primit o lovitură de pedeapsă. Golgheterul Ligii a V-a, Vali Mihalcea, a ratat din punctul cu var. S-a făcut 3-2 în minutul 89. Zanfir a punctat. În prelungiri, în minutul 90+4, Vali Mihalcea a avut o execuţie de înaltă clasă, revanşându-se pentru ratarea penalty-ului. A egalat cu un gol din foarfecă, impresionând asistenţa. Lui Dorin Rădoi, liderul gazdelor, i-a căzut cerul în cap când a văzut mingea în poartă. Pietrărenii au fost la doar câteva secunde distanţă de a produce liderei a doua înfrângere a sezonului. Dorin, care şi-a respectat şi de această dată blazonul pe teren, demonstrându-şi în mai multe situaţii clasa, şi-a aruncat tricoul, şi-a răsfrânt frustrarea asupra arbitrului şi a fost eliminat pentru două galbene.