Liga 6

Rapid Stoeneşti, a doua victorie stagională, la scor de neprezentare

Rapid Stoeneşti începe să urce în clasamentul Seriei Nord a Ligii a VI-a. În week-end a obţinut a doua victorie stagională. Mare are şi un egal, ca şi rezultat pozitiv. Formaţia pregătită de Marius Anghelescu şi Alin Dina e acum pe locul 11, la doar două puncta distanţă de locul 8. Rapid a învins una dintre colegele de clasament, Tractorul Lădeşti. 3-0 s-a consemnat la final.
”Pe terenul comunal din Stoeneşti oamenii s-au strâns, cu mic, cu mare ca să încurajeze echipa noastră favorită, Rapid Stoeneşti, într-un meci ce conta pentru etapa a 10-a a campionatului judeţean de fotbal. Odată cu primul fluier ne-am stabilit în jumătatea adversă şi după câteva minute am avut prima ocazie de gol: un şut expediat de Ion Dumbravă pe lângă poartă. Au mai urmat alte 3-4 ocazii ale noastre, care i-au avut protagonişti pe Teo Şerbănoiu şi Gabriel Verzea! Acestea aveau să anunţe şi deschiderea scorului! În minutul 30, după o pătrundere a lui Ştefan Godeanu (mijlocaş dreapta) şi un şut cu stângul, mingea a poposit în vinclul porţii oaspeţilor şi a adus bucurie în tabăra noastră! în următoarele minute oaspeţii au avut o tresărire de orgoliu şi au ameninţat poarta noastră cu un şut ce a trecut milimetric pe lângă poartă! Din minutul 30 şi până la sfârşitul primei reprize a fost un meci pe contre! La revenirea de la cabine am încercat să ne păstrăm la conducere. În minutul 55 am făcut două schimbări care s-au dovedit inspirate. Valentin Olariu, care în prima repriză a jucat mijlocaş dreapta a fost trecut vârf. A driblat în colţul careului şi cu un sut în cros a majorat diferenţa: 2-0 ! În minutul 67, după un contraatac, a venit şi golul de 3-0. A fost o centrare de pe partea stângă la capătul căreia s-a aflat Ion Dumbrava Ion. A reluat în poartă exact ca la antrenament! Oaspeţii s-au resemnat şi au aşteptat doar fluierul de final!”, a declarat Marius Anghelescu, antrenorul trupei din Stoeneşti. Finalul partidei a găsit gazdele tot în atac. Meciul s-a încheiat cu două ratări: una a lui Mario Anghelescu ( fiul antrenorului ) şi alta a lui Valentin Olariu (singur cu portarul). Atât Marius Anghelescu, cât şi Alin Dina, precum şi căpitanul Gigi Cruceru au fost mulţumiţi atât de rezultat, cât şi de jocul echipei, dominat de la un capăt la altul de Rapid.