Derby della Madonnina

Duminică, în Serie A s-a schimbat liderul!
Supremaţia de opt ani a lui Juventus se clatină, Inter Milano sub bagheta lui Antonio Conte încearcă să redevină campioană, după o secetă de nouă ani.
În viaţă lucrurile se repetă ciclic: acum 10 ani într-unul din colţurile acestui ziar scriam despre derby-ul din acel moment dintre cele două mari echipe ale fascinantului Milano, Inter şi AC Milan încheiat tot cu victoria Interului lui Mourinho. Inter, care peste patru luni urma să câştige, după o aşteptare de peste patru decenii, din nou Liga ( Cupa) Campionilor . Din păcate, în vara aceluiaşi an, portughezul o părăsea pe Inter şi echipa a luat-o în jos, ne mai obţinând, timp de nouă ani, nimic important.
Pe Giuseppe Meazza, duminică seara s-a consumat al 211-lea act al eternului derby cunoscut drept Derby della Madonnina sau Derby di Milano. În întâlnirile directe scorul era 75-73 în favoarea Interului, 62 de partide încheindu-se la egalitate. A fost un meci foarte frumos cu o răsturnare incredibilă de scor: 2-0 la pauză pentru AC Milan, 4-2 la final pentru Inter! Bozovici, Vecino, de Vrij şi Lukaku au punctat spectaculos după pauză şi au (re)adus echipa lui Conte pe primul loc, datorită golaverajului mai bun faţă de Juventus. Lângă cele două din faţă, la un singur punct în spatele lor pândeşte Lazio, echipa românului Radu, aflată într-un moment fast al existenţei sale. Cine va deveni campioană, vom vedea în mai, fiecare dintre cele trei având şansele sale. • prof. Dan SĂRARU