Dăeşti a început meciul cu Tg. Jiu de la 1-0. Juniorul echipei de Liga a III-a din Fedeleşoiu, aproape de al doilea gol consecutiv pentru Viitorul

Sâmbătă, 11 februarie, pe sinteticul din Zăvoi, Viitorul Dăeşti, aflată în cantonament, în localitatea administrată de George Popolan, a disputat o nouă partidă de verificare. A avut parte iar de un adversar de Liga a II-a, Viitorul Pandurii Tg. Jiu, echipă coordonată de fostul antrenor de la Dăeşti, Călin Cojocaru. Gorjenii s-au impus cu scorul de 2-1. Au marcat, pentru oaspeţi, Alexandru Dulca, în minutul 35 şi Florin Răsdan, în 66. Confruntarea a început, practic, de la scorul de 1-0 pentru formaţia vâlceană. Pîrvu a trimis o diagonală, în dreapta, pentru Vasile, care a profitat de situaţia bună şi a adus Viitorul în avantaj. Gruparea de Liga a II-a a egalat înainte de pauză, a trecut apoi în avantaj. Elevii lui Cristi Munteanu şi Alin Bunescu au avut şanse de a restabili echilibrul. Ultima, prin Andu Popolan. Juniorul trupei din Fedeleşoiu a fost aproape, la ultima fază, de a înscrie al doilea gol consecutiv pentru echipa sa, după cel din jocul cu SCM, de la mijlocul săptămânii. Portarul s-a opus reuşitei acestuia. Andrei Popolan e în reală creştere, într-o formă bună şi în partea a doua a sezonului s-ar putea dovedi un jucător determinant pentru Dăeşti.
Echipa din Fedeleşoiu s-a bazat, la amicalul cu Tg. Jiu, pe: Păuşescu – Munteanu, Pîrvulescu, Prunaru, Samson, Franck, Pîrvu, Cioinac, Vasile, Nicula şi Costea (în primul 11). Au mai intrat: Lungu – Diaconescu, Ghiţă, Ilie, Yahaya, Wilfred, Iordache, Grecu, Garcia, Pahama şi Popolan.
Următorul joc de verificare pentru dăeşteni va fi la mijlocul săptămânii, miercuri, 15 februarie, la Fedeleşoiu, cu Cozia Călimăneşti. ”Vulturii” încheie cantonamentul joi, 16 februarie. Vor avea trei zile de repaus, vineri, sâmbătă şi duminică, apoi, din nou la ”muncă”.