Cu 7 absenţe importante, improvizaţii şi un om în minus, mai bine de o repriză, Guşoeni a reuşit să câştige la Vlădeşti

CS Guşoeni a urcat la mijlocul clasamentului după etapa a X-a din Liga a IV-a. În week-end a obţinut a patra victorie a sezonului. Formaţia coordonată de Alex Concioiu şi Adi Eftenie s-a impus cu scorul de 2-1 la Vlădeşti. Nu a fost previzibil rezultatul. ”A fost un meci echilibrat. Poate că noi ne-am dorit mai mult victoria decât gazdele. Am început bine jocul. Am deschis scorul cam la jumătatea reprizei, dintr-un penalty executat de Mădălin Roşu. Apoi am decăzut. Gazdele ne-au egalat. În plus, am rămas şi în inferioritate numerică. Dobre a fost eliminat cu cinci minute înainte de pauză, pentru al doilea galben. Semnele nu erau deloc bune. Am avut multe absenţe. 6-7 jucători dintre cei pe care ne bazam au lipsit. Am fost 13 cu toţii. Eu, una dintre rezerve şi un copil. Am fost nevoit să intru pe teren, la schimbare. Nu mai jucasem cred că de un an. În partea secundă am fost nevoiţi să alergăm, să încercăm să suplinim şi lipsa jucătorului eliminat. Am avut ocazii mai clare decât adversarii. Am reuşit să şi înscriem din nou, prin Mitică Sfârloagă, după o centrare venită din partea fundaşului stânga, Gionea. La 1-2, pe final, cei de la Vlădeşti ne-au dominat. Din fericire, am terminat cu bine. Ne bucurăm pentru rezultat. E o victorie importantă, obţinută în condiţii speciale. Băieţii chiar merită felicitări. După câteva etape în care s-a văzut o delăsare din partea noastră, acum, într-o situaţie grea, s-au dăruit, chiar am arătat că avem atitudine. Felicitări şi gazdelor, atât jucătorilor, cât şi spectatorilor, care au avut un comportament fair-play. Felicitări şi brigăzii de arbitri! Am apreciat prestaţia celor care au condus jocul. De mult timp nu am mai văzut un arbitraj aşa de bun”, a declarat Adi Eftenie, antrenorul-jucător de la Guşoeni, după succesul de la Vlădeşti.