CSM Rm. Vâlcea nu a avut puterea să acceadă în optimile Cupei României, chiar şi împotriva rezervelor de la CSMS Iaşi

* echipa pregătită de Erik Lincar a pierdut cu 1-0 meciul jucat marţi după-amiaza, în Zăvoi

CSM Rm. Vâlcea a pierdut calificarea în optimile Cupei României, chiar dacă a controlat meciul disputat în Zăvoi, cu ultima clasată din Liga I, CSMS Iaşi. Echipa antrenată de Ionuţ Chirilă a înscris un gol-fulger, în minutul 1, prin Dedu, care l-a învins pe portarul Daniel Popescu cu un şut din exteriorul careului. După aceea, moldovenii nu şi-au mai creat decât vreo 3-4 ocazii de poartă şi alea doar în primul mitan. „Municipalii” au început însă timoraţi partida, spre nemulţumirea antrenorului principal Erik Lincar, care a dat disperat indicaţii din tribună. „Nu înţeleg de ce le este atât de frică. Parcă ar întâlni o echipă de Liga Campionilor”, a reproşat acesta. Deşi s-au mai dezmeticit în repriza secundă, Ionuţ Stoica şi colegii săi nu au reuşit să găsească drumul spre gol, cu toată că au pus de vreo câteva ori în pericol poarta adversă, apărată de experimentatul Grahovac. Neagu, Stoica, Nkongue, Calcan şi Pârvulescu au ratat, rând pe rând, spre disperarea celor aproximativ 1500 de suporteri prezenţi în tribune. (L.C.)

Au evoluat echipele:
CSM Rm. Vâlcea: Daniel Popescu – Samson Nwabueze, Rareş Cucui, Cătălin Pîrvulescu, Marius Briceag – Ovidiu Popescu, Ionuţ Stoica (cpt.) (Ovidiu Mihai, 81), Vlad Munteanu – Adrian Popa (Andreas Calcan, 37), Christian Nkongue (Adrian Codin, 67), Cristi Neagu
CSMS Iaşi: Grahovac – V. Dima, Vişa, Melinte (cpt.), Bădic – Novac, Dedu – Bosoi (Călugăru, 73), Wesley (Bole, 54), Coşereanu – L. Dobre (Akinsola, 46)