CS Şirineasa joacă sâmbătă, de la ora 17.00, pe terenul echipei Concordia Chiajna II

După un debut nefast în returul Ligii a III-a, cu doar un punct câştigat în patru meciuri, CS Şirineasa are parte de un nou examen dificil la finele acestei săptămâni. Fotbaliştii antrenaţi de Gabriel Mangalagiu vor evolua de această dată în deplasare, în fieful echipei Concordia Chiajna II. Aşa cum se cunoaşte, în meciul tur, trupa ilfoveană a reuşit să se impună la limită la Şirineasa, cu 1-0, printr-un gol marcat în minutul 50 de jucătorul cu origini braziliene şi italiene, Alessandro Padovani Celin (27 de ani), care evoluează în prezent în prima ligă din Malayezia, la Kelantan. Formaţia noastră a avut şansa să obţină totuşi un punct din acea partidă, dar Leo Săraru a ratat un penalti, în minutul 72.
„Meciul de la Chiajna e foarte greu şi nu ştiu ce şanse avem să ne întoarcem cu puncte din această deplasare. Din păcate, programul din următoarele două runde nu ne e deloc favorabil, deoarece apoi vom juca pe teren propriu, cu lidera SCM Piteşti, un meci care e pierdut de la sine. Atunci, trebuie să ne punem pe două lunii şi să nu luăm multe! Atât!”, a declarat primarul din Şirineasa, Ion Streinu.
Meciul Concordia Chiajna II – CS Şirineasa se va disputa sâmbătă, 1 aprilie, de la ora 17.00, pe terenul formaţiei ilfovene.

Formaţia vâlceană a picat o poziţie în clasament, după remiza cu Urban Titu

În acest moment, după rezultatele înregistrate în ultime rundă din Seria a III-a, în partea inferioară a clasamentului, pe locurile 9-11 se află ACSO Filiaşi, FCSB II şi CS Mioveni II (toate cu câte 22 de puncte), iar poziţia a 12-a este ocupată de CS „U” Craiova II (20 de puncte). CS Şirineasa a picat o poziţie în ierarhie, după remiza cu Urban Titu (1-1), având acelaşi număr de puncte (16) ca şi CS Podari. Doljenii se pot lăuda însă cu un golaveraj „superior” (–13, faţă de –22 al vâlcenilor) şi ocupă locul 13. „Lanterna roşie” e deţinută acum de Urban Titu (14 puncte). (N.C.)