Cristina Marciuc, Mihaela Pasăre şi Aurel Berbece, campioni în Balcani!

atletism mastersÎn perioada 23-25 septembrie, în Serbia, la Novi Sad, s-a desfăşurat cea de-a 26-a ediţie a Campionatului Balcanic pentru Atletism Masters. La acest concurs au participat, bineînţeles, şi români. Din delegaţia ţării noastre au făcut parte 100 de sportivi. Printre ei s-au regăsit şi vâlcenii Cristina Marciuc, Mihaela Pasăre şi Aurel Berbece. Cei trei au concurat la categorii diferite. Marciuc a intrat în competiţia sportivilor de peste 35 de ani, Pasăre la +40, iar Berbece, la +70. Comportarea vâlcenilor a fost, ca de fiecare dată la întrecerile importante din ultimii ani, foarte bună. Împreună, cei trei „atleţi veterani” din judeţul nostru au cucerit 12 medalii la Balcaniadă.

Şase au fost de aur! Cristina Marciuc a obţinut trei titluri de campioană balcanică la săritura în înălţime, triplusalt şi în proba de ştafetă. La săritura în lungime a cucerit argintul, iar la aruncarea greutăţii, medalia de bronz. Cristina Marciuc s-a întors de la Balcaniadă cu cinci medalii, pe care i le-a făcut cadou fiicei sale, Dora, care la începutul acestei săptămâni a împlinit 8 ani. Mihaela Pasăre se poate mândri cu patru medalii la +40. A luat aurul la ştafetă şi argint la aruncarea greutăţii, la săritura în înălţime şi la triplusalt. Veteranul Aurel Berbece a obţinut titlul balcanic la +70 de ani, la 80 de metri garduri şi la săritura în înălţime, dar şi o medalie de argint, la săritura cu prăjina. (S.S.)