Liga IIIFotbal

Cristi Munteanu, decisiv pentru Dăești! Căpitanul, din nou pe teren, după șapte luni!

Viitorul Dăești a trecut cu bine peste un meci dificil și se apropie de locurile de play-off. Formația pregătită de Călin Cojocaru a câștigat italienește, cu 1-0, confruntarea cu ultima clasată, Vedița Colonești. Diferența a fost făcută de reușita ”veteranului”, fundașul Cristi Munteanu, care a urcat în careul advers la un corner. Grecu a centrat, iar de la bara a doua, din 5 metri, Munteanu a avut de îndeplinit o simplă formalitate. A înscris în minutul 31. Dăeștenii au mai avut și alte ocazii, chiar de singur cu portarul. Puteau să-și facă jocul mai ușor, să taie elanul oaspeților și să risipească emoțiile, dar prin ratări au menținut suspansul. Nicula, Garcia și Dragoș Popa, pe final, de două ori, s-au regăsit printre ”ratangii”. Vedița a terminat meciul în 10. În minutul 85 un jucător din tabăra oaspeților a fost eliminat pentru cumul de galbene. Vestea cea mare și îmbucurătoare pentru dăeșteni, pe lângă obținerea celor trei puncte, e că a revenit căpitanul! Lucian Iordache a fost titular după aproape șapte luni de chin. S-a operat, a urmat recuperarea, s-a pregătit bine alături de colegii săi, iar acum a jucat aproape 90 de minute. A fost înlocuit pe final, de Manole. În scurt timp ar putea fi disponibili și Wilfred și Saleh. Au programare la Ambasada. Se întorc din Nigeria într-o săptămână. Peste două etape ar putea fi la dispoziția antrenorului.

Pentru Viitorul Dăești au evoluat în partida cu Colonești: Lungu – Ghiță, Munteanu, Diaconescu, Samson, Iordache, Garcia, Tiihonen, Nicula, Grecu și Dragoș Popa. Au mai itnrat Popolan, Bîrzan, Manole și Pahama.