FotbalDiverse

Cosmin Ursu a revenit pe teren. A jucat pe cel mai nou stadion din Oltenia

După aproape trei ani de pauză, Cosmin Ursu a revenit pe teren. A jucat pentru Pandurii Tg. Jiu, echipă la care a fost legitimat timp de patru sezoane. În 2005, a promovat cu Pandurii pe prima scenă fotbalistică a ţării. Cosmin a mai jucat în Divizia A pentru Universitatea Craiova şi la Rocar. În total, a strâns 65 de meciuri la cel mai înalt nivel, în Liga I. Acum se ocupă de formarea tinerilor fotbalişti. Este antrenor la CS Hidro şi la Oltenia. Vineri, 25 octombrie, a revenit pe stadionul din Tg. Jiu. Pe noua arenă a gorjenilor! Cosmin Ursu a fost chemat la inaugurarea noii baze sportive din oraşul lui Brâncuşi. Au fost formate două echipe, din foşti jucători ai echipei Pandurii Tg. Jiu, unii din generaţia veche, iar alţii din cea care a reuşit promovarea în 2005. Fiecare a fost câte 30 de minute pe teren.

În formaţia din care a făcut parte şi Cosmin Ursu a mai fost un vâlcean, Cătălin Bucă, jucătorul echipei Unirea Tomşani, stabilit de ani buni în Tg. Jiu. Ursu a stat vreo 7 minute pe teren. Nu avea meciuri ”în picioare” şi s-a simţit acest lucru. Cătălin Bucă s-a bucurat un pic mai mult de partida de gală de la Tg. Jiu. Cele două formaţii ale Pandurilor au jucat un meci demonstrativ împotriva Naţionalei României, pentru care au evoluat, printre alţii, Florin Prunea, Emil Săndoi, Giani Kiriţă, Gabi Boştină, Militaru, Marius Niculae, Romulus Buia, Adrian Ilie şi alţii. Partida s-a încheiat favorabil ”tricolorilor”, care s-au impus cu scorul de 5-3.

După partida demonstrativă, s-a disputat şi un meci oficial, din Liga a II-a. Pandurii Tg. Jiu a primit vizita echipei Universitatea Cluj. Întâlnirea s-a încheiat la scorul de 1-0 în favoarea oaspeţilor. La inaugurarea arenei din Tg. Jiu, în afară de Cătălin Bucă şi Cosmin Ursu au mai participat alţi doi vâlceni. Florin Păunescu a fost arbitru asistent la meciul de Liga a II-a, iar tânărul fotbalist Victor Dican a jucat pentru Universitatea Cluj. La evenimentul din judeţul vecin a participat şi preşedintele FRF, Răzvan Burleanu, Mihai Stoichiţă, antrenorul echipei naţionale de tineret a României, Mirel Rădoi şi multe alte ”nume” importante din fotbalul românesc. (S.S.)