Chimiştii au rezistat doar o repriză la Rovinari

ion lazarJIUL ROVINARI – OLTCHIM RM. VÂLCEA 2-1

* trupa pregătită de Ion Lazăr s-a întors fără niciun punct din deplasarea pe care a efectuat-o săptămâna trecută

Cu o formulă mult schimbată faţă de precedentele runde (ca urmare a faptului că doi dintre titularii obişnuiţi, Tomescu şi Nania, n-au putut evolua din cauza cumulului de cartonaşe galbene), FC Oltchim Rm. Vâlcea a pierdut la limită (1-2) meciul pe care l-a jucat săptămâna trecută, în deplasare, cu Jiul Rovinari. După o primă repriză albă, fotbaliştii gorjeni şi-au asigurat victoria după ce au marcat de două ori în primul sfert de oră al celui de-al doilea mitan, mai întâi prin C. Traşcă (minutul 55), iar apoi prin experimentatul Amzucu (în minutul 60). Singurul gol al chimiştilor a fost înscris de Smeadă, în minutul 80, de menţionat fiind faptul că mingea l-a atins şi pe gorjeanul A. Cârciumaru înainte de a intra în poartă.
În acest duel, antrenorul Ion Lazăr a trimis pe teren următorii jucători: Marius Vlădoi – Moldoveanu, Cocărăscu, Onofrei, Fuiorea (Despoiu), Borţa, Bogdan Preda, Ceapă, Oct. Marinescu, Dănuleţ (Smeadă), Răcăreanu.

Ion Lazăr, antrenor FC Oltchim: „Cele două goluri le-am primit în urma unor faze fixe”

La final, deşi era puţin supărat din pricina arbitrajului, care încă o dată a fost potrivnic Oltchim-ului, Ion Lazăr a preferat să nu mai comenteze prestaţia „fluieraşilor”. „Am jucat bine la Rovinari, dar n-am prea avut noroc. Din păcate, cele două goluri le-am încasat mult prea uşor, ca urmare a unor faze fixe. A fost mai întâi o lovitură liberă, iar apoi un corner, atunci când adversarii au înscris după un fault evident în atac”, a spus Lazăr.

„Chimiştii” vor să smulgă puncte „din mâinile lui Prometeu”

În următoarea etapă, care va avea loc vineri, 29 aprilie, vâlcenii vor juca tot în deplasare, de această dată la Craiova, în compania echipei Prometeu. „Mergem să luăm măcar un punct din Bănie”, ne-a precizat antrenorul Ion Lazăr, care se bazează pe faptul că din această săptămână îi va putea folosi din nou pe jucătorii Tomescu şi Nania, care au fost suspendaţi la Rovinari.

Portarul Radu Popescu stă trei etape pe tuşă

Tânărul portar Radu Popescu a primit trei etape de suspendare din partea Comisiei de Disciplină din cadrul FRF, după ce a fost eliminat în minutul 90 al partidei cu Pandurii II Tg. Jiu, care s-a disputat vineri, 15 aprilie, la Rm. Vâlcea. În meciul respectiv, chimistul a încasat cartonaşul roşu ca urmare a unei altercaţii pe care a avut-o cu fundaşul gorjean Dăianu. Aşa cum se cunoaşte, cel care a provocat incidentul a fost fotbalistul de la Pandurii II Tg. Jiu, care l-a atacat violent, prin alunecare, pe portarul vâlcean. În acel moment, Radu Popescu a încercat să-şi facă singur dreptate, şi-a pierdut cumpătul şi l-a îmbrâncit pe adversar, aşa că arbitrul de centru i-a eliminat pe ambii de pe teren.

FC Drobeta a fost exclusă din campionat

În Seria a IV-a din Liga a III-a nu mai activează în prezent decât 13 echipe, după ce Federaţia Română de Fotbal a confirmat excluderea din campionat a formaţiei FC Drobeta Tr. Severin. Ca urmare a restanţelor financiare pe care le avea către fostul antrenor Viorel Ion, trupa de la malul Dunării nu a fost programată nici în runda de la finele săptămânii trecute, atunci când trebuia să joace pe teren propriu cu CS Vişina Nouă. În aceste condiţii, FC Drobeta a acumulat a doua neprogramare şi, conform regulamentului, a fost exclusă din campionat, de acest lucru urmând a profita din plin şi Ghecon Lăpuşata, care nu mai are acum probleme cu retrogradarea.