Chimia a câștigat derby-ul etapei, cu Mădulari. Cine putea ”semna” victoria?

Chimia 1973 Rm. Vâlcea a dat lovitura la Mădulari. Formația pregătită de Adi Savu și Ovidiu Creangă s-a impus cu scorul de 2-1 în derby-ul rundei, la Liga a IV-a. Oaspeții au deschis scorul rapid, în debutul întâlnirii. ”Tzutzy” Băgălin l-a servit perfect pe Ciprian Vlădoi, care și-a adus echipa în avantaj. Băgălin a primit al doilea galben la mijlocul reprizei secunde. Gazdele au încercat să profite de superioritatea numerică. Au egalat, până la urmă, după minutul 80, dintr-un penalty provocat de ”Giugiuc”. Lupu Bîrlogeanu a restabilit echilibrul, din punctul cu var. S-a restabilit și egalitatea numerică. Cătălin Moldoveanu, intrat în repriza secundă pe teren, a primit al doilea galben și a terminat jocul mai devreme. Chimia a marcat golul victoriei în minutul 88. Duminică a creat superioritate și l-a pus din nou în valoare pe Ciprian Vlădoi, care a trimis mingea sub bară și cele trei puncte au ajuns în vistieria râmnicenilor.

”A fost un meci frumos, gazonul bun, chiar dacă a plouat mult. În prima repriză puteam să închidem jocul. Am scăpat de multe ori în situații bune. Nu am reușit să mărim avantajul, iar în repriza secundă s-a echilibrat jocul. Am mai avut oportunități de a ne desprinde, dar după ce am rămas în inferioritate cei de la Mădulari au venit peste noi. Am stat bine în teren și chiar dacă am fost egalați, am reușit să înscriem din nou pe final. Au avut și gazdele absenți, jucătorii plecați cu Boromir în Ungaria, dar și nouă ne-au lipsit 4-5 titulari din meciurile precedente: Terteci, Andronache, Mușuroia, Vlăsceanu, plus că am avut din nou trei juniori titulari”, a spus Gabi Glodeanu, oficialul de la Chimia, după a treia victorie consecutivă.