Malaia, la prima victorie din 2022! ”Bizonul”, dublă la Budești. Meci special pentru Mădălin Tîrș, care a și marcat

Pentru Foresta Malaia, ziua de 17 septembrie este una memorabilă pentru 2022. Formația din nordul județului a obținut prima victorie, pe teren, a anului (nu a sezonului). S-a întâmplat acest lucru la Budești. Foresta a câștigat cu scorul de 4-1 confruntarea cu Viitorul, din localitate. A fost 3-0 la pauză. ”Bizonul” George Cârstoiu a marcat două goluri, a avut o bară, dar și alte ocazii. Scorul primei reprize a fost stabilit de ”veteranul” Mădălin Tîrș, titular la Malaia. Marius Pruneși nu a avut prea multe variante. I-au lipsit câțiva jucători de bază, printre care Daniel Vangu, Ion Lala.

În partea secundă, gazdele au redus din diferență, dar ea a fost refăcută de Maniu, care a stabilit rezultatul final: 1-4. Au fost cinci goluri, dar și alte faze de poartă, câte două bare de ambele părți și un roșu, pe final în tabăra budeștenilor, pentru cumul de galbene.

În ultimul sfert de oră, Mădălin Tîrș a văzut meciul de pe bancă. A fost înlocuit de fiul său. Nu de cel mare, ci de Andrei Robert Tîrș, în vârstă de doar 16 ani. Andrei a fost transferat de la Olympic, de la grupa lui Dan Zguroiu. De la aceeași echipă Foresta a mai luat un junior, de 17 ani, atacant, care a absentat la Budești.

Chiar dacă a pierdut în precedentele meciuri, jocul practicat de echipa sa îi dă încredere lui Marius Pruneși, care speră ca victoria să fie dublată săptămâna viitoare, cu Gușoeni.