Liga IIIFotbal

Cetatea, dărâmată în Treapt! ”Cocoșii”, victorie cu trei goluri, după patru etape grele. Sandu, cu mâna în ghips

Se împlinise o lună de când Horezu nu a mai cunoscut gustul victoriei. Pe 8 octombrie a câștigat cu 1-0 confruntarea cu Alexandria și de atunci a fost secetă. Au urmat trei meciuri fără goluri, încheiate cu remize albe, 0-0, apoi înfrângerea de la Colonești, care a produs și mai mare supărare. Sâmbătă, însă, Flacăra a ars din nou cu putere. ”Olarii” au marcat trei goluri și s-au bucurat de trei puncte. Au dărâmat Cetatea… din Tr. Măgurele, echipă clasată pe locul 3 înaintea rundei. A fost 3-1 pentru ”cocoși”. Toate cele patru goluri ale întâlnirii au fost marcate în prima repriză. Deschiderea scorului s-a produs după 14 minute de joc, după o acțiune pe dreapta a lui Pintilie. Mingea a ajuns la Adi Popa, iar din 10 metri, antrenorul gazdelor, a trimis balonul în plasă: 1-0. În minutul 25, gruparea vâlceană a dublat diferența după o fază lucrată. Adi Popa a trimis pentru Precup, iar Gabi, pentru Trașcă. Alex a finalizat din 6 metri. Teleormănenii și-au revenit din ”pumni”. Au redus din handicap după o fază fixă, un corner. Scorul final a fost stabilit încă din minutul 39. A fost o diagonală, în dreapta, Pintilie i-a pasat lui Stanciu și din 12 metri, acesta din urmă a punctat pentru 3-1, rezultat care s-a menținut până la finalul celor 90 de minute. În partea secundă, Flacăra a mai avut o bară, după acțiunea lui Dinu. Horezenii l-au pierdut în repriza a doua pe Sandu, care a fost călcat pe mână de un adversar. La poza de final, a apărut cu ea bandajată, de gât. Adi Popa, Marian Deaconescu și toți colegii acestuia speră să nu fie nimic grav.

”A ieșit extraordinar! Ne-am dorit foarte mult să câștigăm. Aveam mare nevoie de acest succes, după câteva etape grele. Lupta e foarte strânsă în serie și orice punct contează”, a subliniat Adi Popa, după victoria care a urcat-o iar pe podium pe Flacăra. ”Cocoșii” sunt ceva mai liniștiți. Autoritățile locale au făcut eforturi pentru a achita din restanțe. În runda viitoare, Horezu joacă tot acasă, cu Roșiori. Ultimul meci al anului de pe teren propriu va fi pe 3 decembrie, contra Coziei Călimănești.

În meciul cu Turnu Măgurele au evoluat pentru echipa pregătită de Adi Popa și Marian Deaconescu: Păușescu – Pintilie, Bărbuți, Mocioacă, Sandu, Cioinac, Popescu, Stanciu, Precup, Trașcă, A. Popa. Au mai jucat: Ivan, Dobrescu, Dușmanu și Dinu.