AS Bărbăteşti, doar remiză pe teren propriu cu AS Popeşti 2016

AS Bărbăteşti a pierdut aproape orice şansă de a mai ajunge în play-off-ul Ligii a IV-a, după remiza surprinzătoare de pe teren propriu, cu AS Popeşti 2016 (FOTO). Duminica trecută, jucătorii pregătiţi de Ion Deaconu au terminat la egalitate partida cu codaşa Seriei Vest: 1-1 (după 1-0, la pauză). Meciul s-a disputat pe cochetul stadion construit de primarul Constantin Bănacu. Cele două goluri au fost marcate de Ionuţ Chirca şi, respectiv, de Marius Proteasa. Ultimul a punctat direct din corner, traiectoria mingii fiind afectată însă serios de vânt.
„Am plătit tribut faptului că nu am izbutit să înscriem mai multe goluri până în minutul 80, când am fost egalaţi. Am condus cu 1-0 din prima repriză, dar în continuare mingea parcă n-a mai vrut să intre în poartă. Am nimerit de vreo 3-4 ori şi bara! Şi vremea a fost împotriva noastră, deoarece adversarii au marcat golul datorită vântului, care a schimbat traiectoria mingii”, a declarat Deaconu.

Ion Deaconu, antrenor AS Bărbăteşti:
„Arbitrul Iulian Truşcă a dat cartonaşe roşii şi galbene după cum l-a tăiat capul, nu pentru că se impuneau cu adevărat!”

Antrenorul de la AS Bărbăteşti a acuzat la final prestaţia arbitrului Iulian Truşcă, după ce acesta a eliminat mult prea uşor doi jucători ai echipei sale: Ionuţ Grigorescu şi Mădălin Amărăscu. „Centralul a dat cartonaşe roşii şi galbene după cum l-a tăiat capul, nu pentru că se impuneau cu adevărat! Truşcă e un arbitru care habar n-are pe ce lume e! A fluierat contra noastră tot meciul! Portarul nostru a încasat un cartonaş galben în minutul 10, iar apoi n-a mai avut deloc voie să vorbească între buturi, pentru a-şi dirija defensiva, pentru că Truşcă l-a ameninţat că-i dă şi «roşu». Nu ştiu pe ce criterii se mai fac arbitrii acum la AJF, dar cert e că aceştia nu mai au deloc valoare. Ca să nu mai zic şi că domnişoara de la tuşă, Adela Popescu, a luat decizii tot contra noastră. Popeştenii au înjurat-o aproape în continuu şi nu au fost sancţionaţi deloc, dar jucătorii noştri au fost «îngălbeniţi» imediat când au comentat la adresa deciziilor ei”, a răbufnit Ion Deaconu.

Cătălin Sima, viceprimar Popeşti:
„M-a deranjat atitudinea neplăcută a jucătorului cu numărul 10 de la Bărbăteşti, care m-a căutat pe teren pentru a-mi rupe picioarele”

Viceprimarul din Popeşti, Cătălin Sima, care se ocupă de bunul mers al lucrurilor la noua echipă de fotbal a comunei (el fiind încă jucător activ), s-a declarat mulţumit de prestaţia fotbaliştilor săi la Bărbăteşti. „Puteam să câştigăm duminica trecută, când un jucător de-al nostru a scăpat singur spre poarta adversă, în minutul 93, dar a ratat! Din păcate, bucuria obţinerii unui punct a fost umbrită de atitudinea neplăcută a jucătorului cu numărul 10 de la Bărbăteşti, care în timpul meciului m-a căutat pe teren pentru a-mi rupe picioarele. Pe motiv că acum câţiva ani i-aş fi rupt eu piciorul! Nu-mi aduc deloc aminte de aşa ceva, n-am rupt piciorul la nimeni! Ba chiar vreau să-i transmit că, în cei 31 de ani de când joc, n-am încasat nici măcar un cartonaş roşu. L-am atenţionat chiar pe arbitrul Iulian Truşcă de faptul că sunt urmărit pe teren pentru a mi se da la «gioale». La un moment dat, când n-am fost atent, m-am trezit cu un atac întârziat, iar piciorul mi s-a sucit un pic. M-am dus atunci la jucătorul respectiv şi l-am rugat să nu mai lovească, iar el m-a îmbrâncit şi am căzut pe spate. După ce s-a consultat cu tuşiera, Iulian Truşcă ne-a dat câte un «galben» la amândoi. Iar asta deşi eu nu făcusem decât să-l rog pe adversar să nu mă mai lovească! Deşi nu meritam cartonaşul, am respectat decizia. Nu-i atac pe arbitri, sunt şi ei oameni şi mai greşesc uneori. Însă, un arbitru bun se vede când conduce un meci de un asemenea nivel, nu în eşaloanele superioare, unde toţi jucătorii îşi văd de jocul lor, fără a comenta”, a precizat Sima. (N.C.)