Băbenarii i-au întrecut pe dinamoviştii lui Mustăţea

FC BĂBENI – VICTORIA FRÂNCEŞTI 3-1

La finele săptămânii trecute, FC Băbeni a reuşit să-şi treacă în cont încă trei puncte şi a urcat pe locul 14, deasupra echipei Dinamo 2007 Rm. Vâlcea, obiectiv pe care Florentin David îl fixase încă din urmă cu câteva etape. „Pentru a avea siguranţa că vom juca şi anul viitor în Liga a IV-a, în cazul în care nu se va mări numărul de echipe de la 18 la 32!”, a spus David.
Aflată în postura de echipă gazdă doar pe hârtie, dar evoluând de fapt în deplasare, pe terenul rivalei Victoria Frânceşti, echipa din Băbeni a avut serios de furcă în prima repriză, care s-a terminat cu scor alb. După pauză, lucrurile au revenit însă la normal, iar băbenarii s-au impus cu 3-1.

Nicu Strâmbeanu, preşedinte Victoria Frânceşti: „E greu să joci fotbal pe ploaie şi prin mocirlă!”

La final, preşedintele echipei Victoria Frânceşti, Nicu Strâmbeanu, a recunoscut cu mult fair-play superioritatea adversarilor, dar a spus că jucătorii săi şi-au vândut foarte scump pielea. În plus, oficialul din Frânceşti a deplâns faptul că meciul s-a jucat pe o ploaie torenţială şi pe un teren mocirlos. „E greu să joci fotbal pe ploaie, prin mocirlă. De altfel, din cauza faptului că au răcit miercurea trecută, în etapa intermediară, câţiva jucători de-ai mei nici nu au mai putut să fie prezenţi la meciul cu FC Băbeni, de sâmbătă”, a afirmat Strâmbeanu.