Azi, Maria Gavrilă şi Florentina Craiu dispută al treilea meci la Campionatul Mondial Universitar din Croaţia

În această perioadă, naţionala universitară de handbal feminin a ţării noastre participă la turneul final al Campionatului Mondial. Competiţia are loc în oraşul Rijeka (din Croaţia) şi adună la start cele mai bune reprezentative similare din lume. Tricolorele au pornit la drum chiar cu obiectivul de a câştiga titlul suprem pe plan mondial, după ce, în 2016, au cucerit doar argintul.
Printre jucătoarele care au fost convocate la această întrecere de selecţionerii Horaţiu Paşca şi Nicoleta Alexandrescu (fostă Gâscă) se numără şi două handbaliste de la SCM Rm. Vâlcea. Este vorba de conducătoarea de joc Maria Gavrilă şi de pivotul Florentina Craiu.
În prima fază, naţionala României a fost repartizată într-o grupă din care mai fac parte reprezentativele Poloniei, Uruguay-ului, Spaniei şi Coreei de Sud, pe care tricolorele le întâlnesc chiar în această ordine.
În primul meci, de luni, 30 iulie, fetele noastre au dispus la limită de Polonia, cu scorul de 28-27 (după ce au fost conduse la pauză cu 16-13). Tricolorele au bifat victoria şi în cel de-al doilea duel, cu Uruguay, de marţi, 31 iulie, de această dată foarte categoric, cu scorul de 29-10 (după 12-3, la pauză). Azi, de la ora 19.00, România va înfrunta Spania, iar vineri, 3 august, de la ora 17.00, e programată partida cu Coreea de Sud. (N.C.)