Atletism

Atletul Gabriel Voicu, campion naţional de tineret la 800 metri

Vineri, 14 iunie şi sâmbătă, 15 iunie, pe stadionul „Nicolae Dobrin” din Piteşti, s-a desfăşurat finala Campionatului Naţional de Atletism pentru tineret (Under 23). Căldura le-a pus mari probleme atleţilor, însă chiar şi aşa, aceştia au reuşit să obţină rezultate notabile. Printre cei 280 de participanţi, de la 91 de cluburi din România, s-a regăsit şi Gabriel Voicu, elevul profesoarei Marinela Mirea, de la Colegiul Naţional „Mircea cel Bătrân”. Voicu are dublă legitimare, atât la CNMB, cât şi la puternicul club al Primăriei Capitalei, CSM Bucureşti. În Trivale, acesta a reprezentat cu cinste ambele asociaţii sportive. Atletul vâlcean a cucerit titlul de campion naţional în proba de 800 metri, cu o performanţă de 1:53.06. În cursa de 400 metri s-a clasat pe locul 6, realizând un record personal (48.97). Voicu a mai fost pe podium şi la ştafeta de 4×400 metri, unde a concurat alături de alţi trei sportivi de la CSM Bucureşti. A obţinut argintul, CSM Bucureşti fiind devansată doar de CSM Ploieşti.
În altă ordine de idei, dintre vâlceni, la Campionatul Naţional de Tineret au mai obţinut rezultate notabile: Rareş Toader (campion la aruncarea greutăţii cu o performanţă de 19,48 metri), Andreea Necşoiu (vicecampioană la aruncarea suliţei – 46,82 metri) şi Alexandra Pufu (bronz cu echipa de ştafetă de 4×400 metri de la CSM Oneşti). (S.S.)