Atletism

Atleta Lorena Iordache, de la Liceul Tehnologic Brătianu, din Drăgăşani, medaliată cu bronz la Naţionale

În week-end-ul trecut, la Bacău s-a desfăşurat finala Campionatului Naţional de Atletism Under 16. Printre sutele de sportivi prezenţi s-au aflat şi câţiva dintre atleţii de top ai Liceului Tehnologic Brătianu, din Drăgăşani. Doi dintre ei au obţinut rezultate notabile. Denis Surcel s-a clasat pe locul 5 la 3000 metri (cu o performanţă de 9:50,29), iar cursa de 1500 metri a terminat-o al şaselea (4:33,49). Lorena Iordache a îmbogăţit palmaresul liceului drăgşănean cu o medalie de bronz. S-a clasat pe cea de-a treia treaptă a podiumului la 3000 de metri, cu o performanţă de 11:19,53. Denis şi Lorena sunt pregătiţi de profesorii Cristi şi Luminiţa Orza.