AtletismAlte sporturi

Atleţii vâlceni au adus şase medalii României de la Balcaniada de seniori

Vineri, 20 iulie şi sâmbătă, 21 iulie, la Stara Zagora, în Bulgaria, s-a desfăşurat Campionatul Balcanic de Atletism dedicat seniorilor. La acest concurs au participat sute de sportivi, din 16 ţări: Grecia, Serbia, Turcia, Bulgaria, Croaţia, Cipru, Moldova, Bosnia Herţegovina, Muntenegru, Israel, Ucraina, Albania, Armenia, Kosovo, Slovenia şi România. Ţara noastră a fost reprezentată în Bulgaria de 54 de sportivi, printre care şi patru vâlceni: Andrei Neagoe, Ana Maria Roşianu, Andreea Necşoiu şi Alin Firfirică. România a cucerit la Balcaniadă nu mai puţin de 23 de medalii, dintre care 9 de aur, 8 de argint şi 6 de bronz. A fost performera Campionatului Balcanic. Cei patru vâlceni şi-au adus contribuţia la obţinerea a şase medalii.

Andrei Neagoe, triplu medaliat la Stara Zagora

În Bulgaria, fostul elev al Colegiului Naţional „Mircea cel Bătrân”, Andrei Neagoe, a cucerit trei medalii. Cea mai strălucitoare a obţinut-o cu echipa de ştafetă, de la 4×100 metri. Astfel, după ce, cu câteva zile înainte, la Balcaniada de ştafete din Turcia, obţinuse titlul de vicecampioană, realizând şi un record naţional (39,18), echipa de ştafetă a ţării noastre, de 4×100 metri, cu timpul de 39, 48, a luat, de această dată, titlul balcanic. În afară de Neagoe, din echipă au mai făcut parte Costin Homiuc, Alexandru Terpezan şi Petre Rezmiveş. Andrei a concurat şi la individual, în probele de 100 metri şi 200 metri. La 100 metri s-a clasat pe locul 3 (10,42), iar la 200 metri a cucerit titlul de vicecampion balcanic, cu o performanţă de 20,88. A fost devansat de un grec, care a fost notat cu 20,87.

Ana Maria Roşianu, vicecampioană balcanică

După aurul din Turcia, echipa de ştafetă de 4×100 metri a României a cucerit titlul de vicecampioană la Balcaniada de seniori din Bulgaria. Atletele noastre au terminat cursa cu un timp de 45,55. Doar echipa Greciei a fost mai bună. La medalia de argint obţinută la Stara Zagora, din echipa de ştafetă de 4×100 metri a României au făcut parte: Ioana Gheorghe, Roxana Ene, Marina Baboi şi vâlceanca Ana Maria Roşianu, sportivă legitimată la CSM Craiova şi CS Chimia Rm. Vâlcea.

Alin Firfirică, cel mai bun la disc

Alin Firfirică a adunat atâtea medalii în cariera sportivă încât le-a pierdut şi numărul. Acum şi-a mai adăugat încă una în palmares. Vineri, 20 iulie, acesta a cucerit titlul de campion balcanic de seniori la aruncarea discului. A aruncat 63.76 metri. În clasament a fost urmat de un cipriot cu zece ani mai mare decât el, care a aruncat discul la 62,87 metri. Cel de-al treilea clasat, un sportiv din Muntenegru, a obţinut bronzul cu o aruncare de 61,88 metri.

Andreea Necşoiu a luat bronz la suliţă

Deşi are doar 21 de ani, Andreea Necşoiu a reuşit să urce pe podium la Balcaniada de seniori. În Bulgaria, sportiva originară din Perişani a cucerit medalia de bronz la aruncarea suliţei, fiind notată cu 52,24 metri. Întrecerea a fost câştigată de o atletă din Serbia, în timp ce medalia de argint i-a revenit unei sportive din Grecia. (S.S.)