Liga IVFotbal

Atletic Drăgășani, șapte puncte în patru etape! Formația lui Marius Munteanu a terminat meciul cu Mateești în 9 oameni

Începutul de retur al Ligii a IV-a este unul bun pentru Atletic Drăgășani. După ce a pierdut la Budești, au urmat trei etape în care a luat punct sau puncte. A ajuns la șapte în patru meciuri. Cel mai recent succes s-a înregistrat sâmbătă, 23 martie, cu Mateești. Drăgășănenii s-au impus cu scorul de 4-2.

”A fost o victorie obținută greu, muncită. În minutul 15 am rămas în inferioritate numerică. Turică a luat roșu. Imediat, oaspeții au beneficiat de o lovitură de pedeapsă și au preluat conducerea. Apoi am avut noi penalty. Alex Stoian (n.r. – FOTO) a egalat. Am trecut și în avantaj. După o lovitură liberă, Tînjală a marcat cu capul pentru 2-1, rezultat consemnat și la pauză. În partea secundă, cei de la Mateești ne-au egalat. La 2-2 noi am făcut pasul înapoi, ne-am retras, cu gândul că e bun și un egal în condițiile date. Am profitat pe contratac și am obținut o altă lovitură de la 11 metri, transformată tot de Stoian: 3-2. Apoi am rămas în 9 oameni, cu vreo 10 minute înainte de final. Gionea a fost eliminat. Ne-am bucurat prea mult de cum s-a schimbat situația. Din fericire am gestionat finalul. Am mai înscris o dată pe contratac, prin Rucsăndoiu, pentru 4-2. Bucuria mare este pentru copii. Satisfacția este că reușim să promovăm juniori de la grupele mici. Am avut în teren copii de 2008 (Andrei Toader), și chiar de 2010 în partea secundă”, a explicat Marius Munteanu, antrenorul echipei Atletic Drăgășani.