Liga IVFotbal

Liga a IV-a, ON-FIRE! FCPO a pierdut primul meci al sezonului. Alunu, după sincopa de la Gușoeni, a învins lidera

Derby-ul etapei a IX-a din Liga a IV-a vâlceană s-a desfășurat la Alunu, între a treia clasată, Oltețul și lidera, FC Păușești Otăsău. După sincopa de la Gușoeni, în care a ratat șansa egalării în minutul 92, din penalty, zeița Fortuna a revenit pe strada celor de la Alunu, care au câștigat în prelungiri meciul cu FCPO, tot din 11 metri. S-a consemnat 2-1. Ambele goluri ale gazdelor au fost marcate de Gabriel Herăscu. Gazdele au deschis scorul. Apoi, în minutul 19, Despoiu (de la FCPO) a avut o intrare hazardată și a fost eliminat. În minutul 44, oaspeții puteau egala. Adi Stănică a ratat o lovitură de pedeapsă. În minutul 91, Neacșu a restabilit echilibrul pe tabelă (1-1), însă în minutul 90+4, arbitrul a dictat penalty pentru gazde, indicând un henț la Mocioacă. Derby-ul a fost arbitrat de o brigadă din Craiova, care l-a avut la centru pe Viorel Flueran. Pentru FC Păușești Otăsău înfrângerea de la Alunu a fost prima din acest sezon. Deși părea favorită la câștigarea campionatului, FCPO a pierdut din elan. Campionatul s-a relansat. Va fi, în continuare, un retur de foc. Lidera mai are un avans de doar două puncte față de principala urmăritoare, Sparta și de trei puncte peste Alunu.

”Poate sunt eu subiectiv, dar nu cred. Primul semn de întrebare l-am avut când am văzut brigada din Craiova, de unde este și antrenorul de la Alunu. Apoi, în teren, gazdele deschid scorul. Golul a fost precedat de un fault în atac, la portar. După un sfert de oră de joc, îl elimină pe Despoiu. În 10 oameni, în partea secundă i-am dominat cap-coadă pe adversari. Am avut ocazii, chiar și un gol anulat pentru off-side. Ei au avut un șut al lui Borcan în transversală și atât. Am egalat în minutul 87, dar suntem fraieri și în loc să rupem puțin jocul, să ținem de minge, să tragem de timp, că eram în 10, noi atacăm. În minutul 96 arbitrul pune mingea pe var. Mocioacă a respins balonul cu capul în pământ și i-a sărit în piept, burtă. Și dacă ar fi fost în mână, eu știu că nu se sancționează. Jucătorilor de la Alunu chiar nu am ce să le reproșez. Băieții au fost ok, foarte cuminți, nu au fost clinciuri. Ne-am bătut singuri. Asta e. Mergem înainte. Jucătorii mei au pierdut primele pe care le stabilisem. Nu pentru acest joc, ci pe care le avem pentru cinci meciuri câștigate la rând. Foarte bine că s-a relansat campionatul. Mai avem un cartuș, cu Sparta. Dacă îl tragem bine, va fi ok. Un egal la Alunu și altul la Sparta ar fi fost suficient pentru noi, în condițiile în care câștigăm toate celelalte jocuri din retur”, a declarat Cătălin Avan, primarul din Păușești. FCPO nu i-a avut la dispoziție pe Nonis Duca, Angelco Prvulovic, Filipoiu și nici juniorul ”Oaie”. La gazde, antrenorul Marian Pleașcă nu a putut sta pe bancă și nici juca, fiind accidentat, dar și suspendat.

”E o lege nescrisă a fotbalului. Roata se întoarce. În tur și noi am ratat penalty cu Păușești. La Gușoeni, la fel, am ratat penalty, acum s-a întâmplat ca lidera să nu înscrie din punctul cu var. Ei au ratat, noi am marcat. La Gușoeni am primit goluri ușoare. Dacă aveam unul din primii doi portari disponibili, poate rezultatul ar fi fost altul. Acum, cu Păușești, cred că atitudinea a făcut diferența. Un egal era mulțumitor pentru noi. Că am câștigat a fost și mai bine. A fost un meci echilibrat, frumos, un adevărat spectacol sportiv și arbitraj excelent, spun eu. Dacă pierdeam, poate aveam eu să reproșez ceva. E clar că discuții și tensiuni vor exista întotdeauna. Mai sunt multe etape de jucat până la final. Lupta pentru primul loc rămâne deschisă. Eu cred că diferența o vor face meciurile din afara celor directe dintre noi, primele trei clasate. Fiecare a pierdut puncte cu alte echipe. Noi, la Gușoeni, FCPO la Berbești, Sparta, cu Chimia. În derby-uri e altceva. Motivația e mare în tabăra tuturor. Important este că avem un campionat frumos, poate cel mai echilibrat din ultimii ani”, a declarat și Nicolae Birăruț, oficialul de la Alunu.