Arbitrul Georgian Ionescu, eroul principal al partidei din Zăvoi

CSM RM. VÂLCEA – VOINŢA SIBIU 1-2

* centralul din Buzău a făcut tot ce-a fost posibil pentru a înclina balanţa în favoarea formaţiei ardelene: l-a eliminat mult prea uşor pe Posteucă, dar în schimb n-a acordat cel puţin un cartonaş roşu şi pentru sibieni

CSM Rm. Vâlcea a suferit prima înfrângere din retur, iar durerea este cu atât mai mare cu cât eşecul s-a produs chiar pe teren propriu. Sâmbăta trecută, Voinţa Sibiu a fost echipa care a reuşit să se impună în Zăvoi, poate şi datorită prestaţiei părtinitoare a arbitrului de centru al partidei, buzoianul Georgian Ionescu, care a făcut tot ceea ce a fost posibil pentru a înclina balanţa în favoarea formaţiei ardelene: adică l-a eliminat mult prea uşor pe vâlceanul Posteucă, dar în schimb n-a acordat cel puţin un cartonaş roşu şi pentru sibieni.

Asistentul Iulian Szekely a fost de nota 10!

Trupa lui Alexandru Pelici a controlat mai bine mingea în primele 30 de minute ale partidei, dar deşi au combinat cu folos la mijlocul terenului ardelenii n-au fost suficient de inspiraţi în faţa buturilor vâlcene. Golul avea să pice în schimb în poarta sibiană, la capătul unei faze care nu anunţa nimic deosebit: era minutul 34 când Tătar a comis o gafă de proporţii, atingând mingea cu mâna în propria suprafaţă de pedeapsă, iar asistentul Iulian Szekely din Cluj-Napoca i-a semnalizat prompt centralului Georgian Ionescu infracţiunea, spre disperarea jucătorilor sibieni. După aproximativ 3 minute de discuţii, timp în care arbitrul buzoian i-a calmat pe ardeleni, s-a executat şi penaltiul de rigoare, pe care decarul Dan Balauru l-a transformat cu siguranţă, trimiţând mingea sub transversală: 1-0. Spre finalul reprizei, oaspeţii au intensificat presiunea la poarta CSM-ului, dar tânărul Radu Chiriţă a avut două intervenţii de fundaş (prima oară, cu piciorul, iar apoi, cu capul), în afara suprafeţei de pedeapsă, după ce defensiva vâlceană a fost prinsă pe picior greşit de mingile trimise în adâncime de jucătorii sibieni. În primul minut de prelungiri, elevii lui Pelici au fost foarte aproape să restabilească egalitatea, în urma unei lovituri libere, însă Mitu, iar apoi Odoroabă, au respins miraculos mingea în corner, din faţa a patru jucători sibieni pregătiţi să pedepsească CSM-ul pentru spaţiile largi lăsate în defensivă.

Sibienii au înscris golul victoriei din penalti, în minutul 90

Parcă pentru a compensa faptul că fusese obligat să acorde un penalti pentru CSM, centralul Georgian Ionescu a început să arbitreze în compensaţie, iar în minutul 51 l-a eliminat mult prea uşor pe Marian Posteucă pentru al doilea „galben”, după o simplă intrare prin alunecare, fundaşul vâlcean încasând primul avertisment la fel de uşor, la finele primei reprize. Profitând de avantajul numeric de pe teren, sibienii aveau să egaleze prin Neguţ, la capătul unei acţiuni care a prins pe picior defensiva vâlceană, Neguţ reluând în plasă o centrare perfectă a lui Lungu: 1-1. Golul a picat probabil şi ca urmare a faptului că staff-ul tehnic al CSM-ului încă nu apucase să opereze o schimbare necesară în defensivă, adică să introducă un nou jucător pe locul rămas liber după eliminarea lui Posteucă, Popescu intrând pe teren abia după aceea. Chiar şi în inferioritate numerică, CSM-ul putea da lovitura pe contraatac, în minutul 70, dar tânărul Bogdan Geantă n-a avut suficient sânge rece pentru a-l învinge pe portarul Dani, care a blocat miraculos şutul expediat de atacantul vâlcean din colţul careului de 6 metri. Când nimeni nu se mai aştepta, în minutul 90, sibienii au iniţiat o fază de atac la finele căreia ex-vâlceanul Iulică Popa a fost cosit în suprafaţa de pedeapsă de Ionuţ Popescu, aşa că Georgian Ionescu n-a stat deloc pe gânduri şi a arătat punctul cu var, penaltiul fiind transformat de Beza: 1-2. Interesant este faptul că în momentul în care sibianul a executat lovitura de la 11 metri, Mitu a pătruns în careu, până în spatele lui Beza, din dorinţa de a-l incomoda, dar arbitrul de centru n-a fost de acord ca lovitura să se repete, aşa cum era o impunea regulamentul, probabil de teamă că a doua oară oaspeţii ar putea rata penaltiul.
Au evoluat pentru CSM Rm. Vâlcea: R. Chiriţă – Odoroabă, Ad. Dandea, M. Posteucă, Fl. Sandu, Fl. Pârvu, Const. Vasile, M. Mitu, Ad. Ganea (D. Rădoi ’75), B. Geantă (M. Rădulescu ’80), D. Balauru (I. Popescu ’56).