Liga IVFotbal

Aldescu, dublă pentru FCPO! Juniorul Motrună, două meciuri, două goluri

Sâmbătă, 4 februarie, FC Păușești Otăsău a disputat al doilea meci de pregătire și primul pe teren propriu. Adversară i-a fost Oltețul Alunu. Confruntarea s-a încheiat favorabil echipei pregătită de Robert Olaru. FCPO a câștigat cu 4-2. A fost 3-0 la pauză. Pentru echipa de pe podiumul Ligii a IV-a, Ionuț Aldescu a înscris de două ori. Marian Filipoiu și juniorul Luis Motrună au mai punctat pentru formația din comuna administrată de primarul Cătălin Avan. Motrună s-a regăsit pe lista marcatorilor și în meciul precedent, cu Orlești, la fel ca și Maricanu`.

”A fost un antrenament bun. Suprafața de joc a fost bună, ne-am îndeplinit obiectivele pe care le-am avut în acest meci. Dacă vom continua așa, putem să atingem din nou forma din turul campionatului. Cu Alunu, am avut 3-0 la pauză. Diferența putea fi și mai mare. Am ratat 6-7 ocazii clare. Am făcut schimbări, am jucat cu trei juniori și pe niște neatenții am primit două goluri, dar a fost bine până la final. A lipsit doar Matei din lot. În rest au fost toți jucătorii. Miercuri, de la ora 19.00, pe sinteticul din Zăvoi vom întâlni juniorii republicani de la SCM, iar sâmbătă avem amical cu juniorii de la Băile Olănești. Pe 15 februarie intrăm în cantonament, la Horezu. Ieșim pe 19, odată cu meciul de Cupă, contra a lor mei, de la Orlești. Ne-am întâlnit cu ei și într-un joc de pregătire, fără să știm că vom pica să jucăm în Cupă. După acest meci, cu Orlești, vom mai juca un amical, la mijloc de săptămână, și cu Minerul Costești”, a precizat Robert Olaru, antrenorul de la Păușești.