AFC Băbeni, neînvinsă în deplasare, în retur. Elevii lui Eugen Roșu au revenit din nou după ce au fost conduși cu 2-0

De la o etapă la alta, AFC Băbeni capătă încredere. În retur, puștii lui Eugen Roșu nu au pierdut în deplasare. Meciurile disputate în nordul județului au fost cu noroc pentru penultima clasată din Liga a IV-a. După ce au revenit la Malaia după ce au fost conduși cu 2-0, băbenarii au făcut la fel și în partida de la Brezoi. Lotru a avut 1-0 la pauză. A dublat diferența prin minutul 60. Ambele goluri au fost marcate de Sebi Botă. ”Am avut șansă. Am obținut acest punct cu noroc. Dar poate că și fizic stăm bine și reușim să ajungem acolo, în fața porții. Am redus din diferență târziu, prin minutul 78. Am avut o lovitură liberă, din bară mingea a revenit în teren, la jucătorul nostru, care scăpase singur. A intrat un adversar în el și am primit penalty. Purcărin a marcat. În minutul 89, după o nouă fază fixă, un corner, dintr-o învălmășeală, în careu, Dicu a înscris pentru 2-2. A fost un joc frumos, curat. Au avut și gazdele 3-4 tineri. Și cei de la Brezoi dau credit juniorilor. Pentru moralul nostru, ceea ce am realizat în acest de retur e foarte bine. Păcat de meciul cu Drăgășani. Puteam obține mai mult și din acel joc. Ca și număr de puncte am depășit deja ce s-a obținut în tur, dacă luăm în calcul și cele trei puncte pe care le vom obține cu Mădulari. Mai e mult de jucat. Nimeni nu ne dădea nicio șansă. Important e că acești copii joacă și că ne agățăm de fiecare meci. Și la Brezoi am făcut toate cele cinci schimbări. Eu zic că e bine până acum”, a declarat Eugen Roșu, antrenorul de la Băbeni.