Liga IIIFotbal

Ovidiu Popescu a tranșat soarta întâlnirii cu Flacăra. SCM s-a întors cu trei puncte din Treapt

SCM Rm. Vâlcea a încheiat sezonul regulat cu o victorie. ”Municipalii” s-au impus la limită, cu scorul de 1-0, în Treapt. Golul care a făcut diferența a fost marcat în debutul întâlnirii, în minutul 5, de Ovidiu Popescu, din penalty. Neagu a scos lovitura de pedeapsă în urma unei intrări imprudente asupra sa. Flacăra a arătat bine, în ciuda golului primit în primele minute. A fost o nucă tare, a avut o posesie mai bună decât adversara sa. Cea mai mare ocazie a ratat-o Ceapă, fost jucător în Zăvoi. Grigore a trimis balonul în bară, din lovitură liberă. Cătălin Bucă nu s-a bazat în acest meci pe Samson Nwabueze. Cele trei puncte obținute în Treapt au apropiat-o pe formația pregătită de Gabi Mangalagiu la două puncte de lidera, Turnu Măgurele. În prima etapă din play-off-, echipa din Zăvoi va înfrunta Vedița Colonești, adversara recentă. Tot acasă, pe Municipal. Ultimul duel s-a încheiat la egalitate, 0-0.

”În acest careu de ași, fiecare punct contează. Valoric și în clasament echipele sunt apropiate. Ne respectăm adversarii și tratăm cu maximă seriozitate, ca pe o finală, fiecare meci în parte. Ne despart doar două puncte de locul 1, unde țintim să ajungem și să ne instalăm în următoarele două etape. Vineri, când vom întâlni Vedița Colonești, se anunță o zi însorită. De la ora 15.00, așteptăm cât mai mulți iubitori de fotbal să ne fie alături în acest parcurs. Cu siguranță gândurile noastre se îndreaptă acum spre locurile care duc la barajul de promovare”, au transmis oficialii de la SCM. Flacăra va debuta sâmbătă, 30 martie, în play-off. E lideră în acest al doilea campionat din Liga a III-a. Horezenii vor întâlni adversara din primul meci din 2024, pe Cozia Călimănești, în fața căreia au obținut cea mai categorică victorie din istoria celor realizate în acest eșalon: 7-0.