Liga VFotbal

A revenit soarele și pe strada roeștenilor! Prima victorie din retur, recompensată cu tocan la ceaun cu mămăliguță

Duminică, 24 martie, Comerțul Roești s-a bucurat de prima victorie din returul Ligii a V-a. Formația coordonată de Cătălin Mătulescu și Ion Mazilescu s-a impus cu scorul de 4-2 în fața trupei din Șușani. ”După trei etape grele, am reușit să spargem gheața. În prima rundă din retur, nu ne așteaptam să producem noi surpriza. Ne gândeam, mai degrabă, să nu fie diferența așa mare. Păușești Măglași este net superioară celorlalte, cea mai bună echipă din campionat. A fost un scor strâns. Apoi, la Olanu, am pierdut la limită, iar la Sălătrucel, la fel. Un jucător s-a ales și cu piciorul în ghips după această deplasare. Acum, cu Șușani, a fost un meci frumos, fără incidente, exact așa cum ar trebui să arate o partidă la acest nivel. Nu am primit niciun cartonaș galben, iar adversarii, cred că unul. A fost un joc bun pentru noi. Am deschis scorul în primele minute prin veteranul echipei și unul dintre cei mai inteligenți jucători, Staicu Păun. A marcat cu capul, după un corner. Am avut 3-0 la pauză, apoi 4-0. Oaspeții au marcat pe final, o dată din 11 metri. Celelalte trei goluri ale noastre le-a înscris Gigi Gheran, un jucător care ne-a lipsit mult în ultimele jocuri. El a revenit după o absență lungă, de o lună. Un mare merit pentru acest rezultat îl are și Alin Vlăiculescu. El a oferit assist-urile la cele trei reușite ale lui Gigi. La final, am sărbătorit victoria cu tocan la ceaun și mămăliguță. Nea Popică, bucătarul nostru, are grijă să ne răsfețe cu cele mai bune preparate. Îi mulțumim pe această cale. E parte din familia noastră. Mulțumim și spectatorilor, care au venit în număr mare (aproximativ 100) și ne-au susținut. Inclusiv domnul primar Gheorghe Drăghici a fost la meci, alături de noi”, a precizat Cătălin Mătulescu, conducătorul formației din Roești.