„Amicalul” de la Goleşti, transformat într-un meci cu scântei

FC Lăpuşata – Unirea Tricolorul Goleşti 2 – 1
• o firmă de pază şi protecţie, aproape de a declanşa măcelul

Partida de la Goleşti ar fi trebuit să se desfăşoare sub auspiciul prieteniei, într-o atmosferă destinsă, mai mult de sărbătoare. Ambele echipe joacă pe acelaşi teren, jucătorii se cunosc între ei, la baza înfiinţării celor două a stat acelaşi om, Florin Mănoiu. Ne aşteptam să contribuie la buna dispoziţie şi faptul că s-a întors din străinătate un vechi coleg de-al goleştenilor, portarul Cosmin Simion, care ar fi putut evolua ca adversar al UTG-ului. Toate acestea ne-au făcut să credem că ambiţiile nu vor conta şi că va fi un meci oficial, dar în acelaşi timp amical, care se va încheia cu strângeri de mână. S-a încheiat, însă, mai degrabă cu strângeri de pumni.

Cel care a provocat scandalul în urma căruia FC Lăpuşata a fost depunctată, Ghiţă, cel care nu demult s-a luat la bătaie cu Alin Matei, a provocat acum alte incidente. Ca urmare a inundaţiilor, Mănoiu şi Simion au rămas blocaţi pe uliţele din Goleşti şi n-au mai ajuns la meci. Deja prima dintre surprize fusese stricată. Au urmat însă altele, dar neplăcute. Gazdele, în speţă FC Lăpuşata şi-au dorit cu orice preţ să câştige acest joc, ca şi când acesta era singurul din tot campionatul care conta cu adevărat. Nimic neobişnuit până acum. Însă de la această ambiţie nemăsurată au pornit şi clinciurile verbale şi nu numai din timpul meciului. „Pe parcursul primei reprize Ghiţă a avut altercaţii cu majoritatea jucătorilor de la Goleşti pe faze de joc. În minutul 30 a fost un fault normal şi de aici au început ameninţările. La pauză, când conduceam cu 1-0, au apărut vreo 6-7 băieţi «bine făcuţi», chemaţi de Ghiţă, care-au coborât dintr-o maşină inscripţionată cu numele unei firme de protecţie şi pază. Erau îmbrăcaţi în civil, însă spectatorii şi toţi am văzut că purtau asupra lor arme albe. Nu ştim cine i-a chemat, pentru că incidente care să necesite intervenţia lor, n-au fost. În plus, cel care asigura ordinea nu i-a chemat, aşa că nu aveau ce să caute acolo”, ne-au povestit goleştenii. Nu s-a întâmplat nimic la pauză, însă teama s-a resimţit în rândul goleştenilor şi chiar a arbitrului pe care băieţii de la FC Lăpuşata au început să-l şicaneze, atenţionându-l că le-ar mai fi creat probleme şi într-un alt meci recent disputat şi să aibă grijă să nu greşească în defavoarea lor. N-a făcut-o, ba mai mult le-a dat penalti la o fază contestată de UTG pentru faptul că mingea l-ar fi lovit neintenţionat în mână pe unul dintre fundaşii goleşteni. S-a făcut 1-1, apoi Niculicioiu le-a anulat un gol lui Ene şi compania pentru fault în atac şi în cele din urmă gazdele, în speţă FC Lăpuşata, au marcat pentru 2-1, rezultat cu care s-a şi încheiat meciul. „Noi stabilisem că ne vom înţelege în ultima etapă şi că va fi ceva frumos. Pentru faptul că i-am lăsat să folosească terenul fără să le cerem nimic în schimb, nici măcar să-şi aducă plase pentru porţi de acasă sau să se ocupe de întreţinerea acestuia, rămăsese ca acum la final de campionat să organizăm împreună un fel de banchet. Însă ei au făcut contrariul, afişând o atitudine care ne-a dezamăgit”, a spus Cristi Ene, fără să ştie că nu se încheiase totul. După terminarea partidei, „greii” chemaţi de jucătorul de la FC Lăpuşata au părăsit tribuna oficială şi s-au îndreptat către băncile de rezerve, acolo unde se schimbau jucătorii. Unul dintre cei cu care Ghiţă se contrase în timpul meciului, de la Unirea Tricolorul Goleşti, s-a ales şi cu două palme zdravene din partea jucătorului care mai demult a sărit să-l lovească cu ranga pe Alin Matei. Apoi, „«oamenii de ordine» i-au sugerat lui Bodo să facă flotări cu bătăi din palme. Au sărit să-l apere coechipierii şi a scăpat până la urmă. A fugit şi băieţii de la firma de pază nu l-au mai prins. Dacă reacţionau şi jucătorii de la Unirea Tricolorul Goleşti, ieşea măcel la meciul ăsta”, au mărturisit câţiva spectatori prezenţi la partida de la Goleşti.