CRONICI – Liga a V-a – Seria a II-a

Ceramica Lungeşti – Ştiinţa Laloşu 0-3
În aşteptarea greşelii celor de la Damila…

Damila Măciuca şi Ştiinţa Laloşu merg „cap la cap” în cest final de campionat. Până acum nici una dintre cele două formaţii nu a dat semne că este dispusă să piardă campionatul pe ultima sută de metri. Ştiinţa este pe primul loc, însă dacă nu se va schimba nimic până la finalul sezonului cei care vor fi declaraţi campioni ai seriei a II-a de la „Onoare” sunt jucătorii Damilei Măciuca. O singură diferenţă există între cele două formaţii aflate la egalitate de puncte, un gol.

Gruparea din Măciuca a reuşit să înscrie pe terenul celor din Laloşu, astfel că acum este cotată ca şi favorită la câştigarea campionatului. Marian Ion („Măru”) şi compania încă mai speră într-o minune, aşa că încearcă să rezolve tot ce ţine de ei. În această rundă au avut o deplasare grea, la Lungeşti. Ceramica ocupă penultima poziţie în clasament, însă acest lucru e mai puţin relevant. S-a dovedit că atunci când joacă împotriva unor echipe de top ale campionatului, Florin Dinucu şi colegii săi se mobilizează şi par a fi capabili de a produce surprize. Dacă cu echipe mai slab cotate au înregistrat înfrângeri categorice, nu acelaşi lucru se poate spune despre meciurile cu primele clasate pe care le-au pierdut cam la limită. Cam astfel s-a întâmplat şi acum când au primit vizita liderului, Ştiinţa Laloşu. Şi-au dorit să-i încurce pe „toreadorii” din Laloşu, însă până la urmă s-au văzut nevoiţi să accepte înfrângerea. S-au ţinut bine în prima repriză când oaspeţii nu au reuşit să marcheze decât o singură dată, prin Dan Laurenţiu, prelungind astfel suspansul pentru partea secundă. A fost nevoie, însă, doar de acest gol pentru ca „Măru” şi compania să prindă curaj. În cea de-a doua repriză Sorin Dinucu şi Ionuţ Pîrlac au mai marcat, astfel că gazdele au pierdut la scor de neprezentare, cu 3-0, la o diferenţă totuşi mică faţă de cele cu care ne-a obişnuit.

Damila Măciuca – Inter Suteşti 8-2
Oaspeţii au rezistat doar o repriză

Meciul cu gruparea lui Marian Pătruşcă, Inter Suteşti, reprezenta pentru Damila una dintre puţinele ameninţări pe care le mai are acum, pe final de campionat. Ar mai fi fost şi Viitorul Olanu, echipă pe care-o va întâlni în runda viitoare, însă e greu de crezut că se va mai putea încurca din moment ce la gruparea lui Marin Catargiu lucrurile nu sunt prea limpezi. Aşa că măciucarii au încercat să-şi apropie titlul de la meciul cu Inter Şuteşti. În prima repriză gruparea lui Pătruşcă s-a dovedit a fi o „nucă tare”. A reuşit să-i ţină în tensiune pe jucătorii gazdă care, deşi au deschis scorul, s-au văzut egalaţi şi apoi conduşi cu scorul de 2-1. A rămas ca arbitrul să stabilească soarta primei reprize. A acordat înainte de pauză un 11 metri gazdelor şi a eliminat un jucător suteştean. S-a făcut 2-2. Cu un om în minus, Inter-ul păstra slabe speranţe că mai poate obţine ceva de la acest meci. Pătruşcă nu s-a împotrivit curentului, a mai făcut şi nişte schimbări, aşa că rezultatul a fost cel aşteptat. Damila a mai marcat de încă şase ori, impunându-se cu scorul de 8-2, rezultat care o menţine favorită în lupta pentru primul loc.

Prima Prundeni – Rapid Voiceşti 3-2
„Noi jucăm fotbal, alţii câştigă”
• Florin Vătafu a constatat că „sportul-rege” e nedrept

Echipa viceprimarului din Voiceşti, Florin Vătafu, a încetat să mai fie acea grupare de arătat cu degetul pentru abaterile grave de la regulament. A intrat în istorie cu acel incident produs la meciul cu Luceafărul Pesceana când a fost nevoie de intervenţia echipajelor de poliţie pentru a împiedica un adevărat război civil. Dar de atunci totul s-a schimbat. S-a format o altă echipă cu jucători tineri, s-a amenajat o bază sportivă corespunzătoare. Numai că toate aceste lucruri, în opinia lui Vătafu, nu prea au fost apreciate nici de cei care conduc fotbalul judeţean, nici de celelalte competitoare. S-a întâmplat cu Rapid Voiceşti conform teoriei că atunci „când eşti prea cuminte, eşti luat de prost”. Nu a mai făcut scandal, a respectat regulamentul, aşteptând ca prin acestea să scape de probleme. Acum problemele le-au creat alţii, dar cu ei nu s-au luat măsuri la fel de drastice ca şi cu Rapid Voiceşti. Tocmai pentru aceste aspecte Vătafu este nemulţumit. Acum, însă, e prea târziu să mai protesteze. Aşteaptă sezonul viitor, atunci când obiectivele vor fi mult mai îndrăzneţe în cazul în care va reuşi să câştige marele meci de la sfârşitul acestei săptămâni, ce are ca miză primăria Voiceşti. Până la succesul de duminică, când este posibil să devină primar de Voiceşti, Vătafu a fost nevoit să accepte un eşec la fotbal. Rapid a jucat la Prundeni de unde spera să se întoarcă măcar cu un rezultat de egalitate, mai ales că echipa gazdă nu a dat semne că ar fi de neînvins. S-a demonstrat asta în prima repriză când doar un penalti acordat jucătorilor din Prundeni a făcut diferenţa. Prima a obţinut o lovitură de pedeapsă în urma unui henţ în careu al oaspeţilor, lovitură pe care a şi transformat-o în minutul 45. După pauză gazdele şi-au majorat avantajul, însă diferenţa nu s-a menţinut decât câteva minute. Jibotean a marcat pentru 2-1. Gruparea din Prundeni a reuşit apoi din nou să marcheze, pentru 3-1, dar finalul le-a aparţinut oaspeţilor. Drăghici a marcat pentru 3-2, Rapidul reuşind chiar să egaleze. Golul le-a fost, însă, anulat pentru off-side, astfel că oaspeţii s-au văzut nevoiţi să se declare învinşi. „Am jucat bine, mai bine chiar şi decât adversarii. Nu cred că au ceva de obiectat în privinţa acestui lucru. Dar asta e! Noi jucăm fotbal şi alţii câştigă. Cred că contează mult şi faptul că nu avem un portar mai experimentat. De asta pierdem. Echipa e formată în majoritate din copii, fără experienţă”, ne-a spus Florin Vătafu, viitorul primar din Voiceşti.