Antrenament pentru Liga a IV-a

Ştiinţa Laloşu – AS Creţeni 9-1

În ultima perioadă s-a zvonit că nici Damila şi nici gruparea din Laloşu nu-şi doresc promovarea în elita fotbalului judeţean. Despre intenţiile grupării din Măciuca nu avem prea multe amănunte, însă băieţii de la Ştiinţa Toreador ne-au asigurat că vor face tot posibilul pentru a juca în Liga a IV-a dacă vor avea şansă şi vor termina campionatul pe primul loc. Iar acest lucru nu este deloc imposibil dacă ţinem cont de programul pe care îl au primele clasate pe acest final de campionat. Ştiinţa pare a fi avantajată în acest caz. În afara meciului cu Voinţa Orleşti, pe care-l consideră ceva mai dificil, restul meciurilor, cred ei, nu le vor pune probleme. În schimb, s-ar putea încurca Damila, lucru de care poate profita gruparea din Laloşu.

O dovadă că băieţii din Laloşu îşi doresc să termine pe primul loc, dar şi a faptului că formează o echipă care ar putea face faţă unui nivel superior celui actual este şi victoria categorică din această rundă, obţinută în faţa grupării lui Ionel Spârleanu. „Măru” şi compania s-au impus cu scorul de 9-1, la capătul unui joc dominat în mod clar de către gazde. Ştiinţa şi-a intrat mai greu în ritm, nereuşind în prima repriză să înscrie decât de două ori. După pauză lucrurile s-au schimbat, oaspeţii n-au mai opus rezistenţă. S-a făcut între timp 4-0. O greşeală la mijlocul terenului a unui junior de-al gazdelor le-a oferit posibilitatea oaspeţilor să plece pe contraatac şi aşa au şi reuşit să înscrie singurul lor gol din această partidă. Ştiinţa a mai înscris de încă cinci ori, ultima reuşită aparţinând portarului Trăistaru care a fost lăsat de colegi să execute un penalti acordat în minutul 90. Neputincioşi, oaspeţii au avut şi câteva comentarii de făcut la adresa arbitrajului. Au considerat ei că o parte din goluri au fost înscrise din ofsaid. (L.S.)