Şansă pentru galiceni. Golul victoriei, în minutul 93!

Topologul Galicea – Conexin Runcu 3-2

FC Budeşti şi FCO Brezoi mai speră la locul 2. Însă adevăratul duel pentru ocuparea poziţiei secunde în seria I de la „Onoare” a avut loc la Galicea unde Topologul a primit vizita celor de la Conexin Runcu. A fost cel mai atractiv meci al rundei în această serie, dată fiind valoarea apropiată a celor două echipe. Echilibrul între cele două s-a reflectat şi pe teren. Oaspeţii, băieţii de la Conexin au condus încă din debutul meciului, menţinându-se în avantaj până pe la începutul părţii a doua a partidei când gazdele au revenit pe tabela de marcaj. Chiar dacă până atunci se opusese la câteva acţiuni bune ale oaspeţilor, portarul Topologului a greşit şi Conexin a revenit în avantaj.

Finalul meciului, însă, le-a aparţinut gazdelor care au egalat la 2-2 dintr-un penalti, Robert Ancuţa, în prelungiri, în minutul 93, printr-un plonjon, trimiţând balonul cu capul în plasă pentru scorul final de 3-2 în favoarea galicenilor. Astfel, acum, o dată încheiată lupta pentru primul loc, devine mai atractiv duelul pentru locul 2 care se dă în 4. Doar asta le-a mai rămas atât galicenilor, cât şi jucătorilor echipei din Runcu. Pentru sezonul viitor, ambele echipe pornesc cu şanse egale, însă Conexin ar putea fi mai puternică dacă se va muta la Runcu, pe propriul teren, aşa cum se preconizează. Lucrările pentru o bază sportivă care să corespundă anumitor standarde sunt în continuă desfăşurare, astfel că nu este exclus ca echipa lui Pantelică Anghelescu să încheie sezonul viitor pe terenul din Runcu.