Poartă-n casă!

Vartex Rm. Vâlcea – Olteţul Zătreni 4-4

Aparent, nici o miză la meciul dintre Vartex Rm. Vâlcea şi Olteţul Zătreni. Anul trecut în urma acestui meci gruparea de care se ocupă primarul Constantin Liţoiu din Zătreni a reuşit să se salveze de la retrogradare, însă a trebuit să accepte anumite critici care au fost lansate datorită modului în care s-ar fi desfăşurat partida. Acum, în nici un caz nu mai era aceeaşi situaţie, însă pentru fraţii Herăscu şi compania ar fi fost binevenit un rezultat bun, adică un egal sau o victorie. Asta pentru că nu erau deloc departe de echipele ameninţate cu retrogradarea, şi nici programul ultimei etape nu îi avantaja. Într-un calcul negativist, dacă Olteţul ar fi pierdut cu Vartex-ul, la fel şi în ultima etapă, iar Viitorul, Topologul şi Flacăra ar fi învins în această etapă, dar şi în ultima rundă a campionatului, atunci gruparea din Zătreni ar fi picat pe o poziţie care era posibil să-i ameninţe menţinerea în elită.

Însă toate acestea nu au părut a fi fost luate în calcul la partida de sâmbătă, 17 mai, dintre Vartex şi Olteţul Zătreni. A semănat cu un meci fără miză, pe care ambele echipe îl disputau doar din obligaţie. Mai exact, un meci de vacanţă. A fost lipsit de spectaculozitate în jumătatea primei reprize, până la marcarea golului care avea să deschidă o serie de reuşite ale ambelor părţi. Era minutul 28 când Duică a deschis scorul, aducând-o pe Vartex în avantaj. Replica oaspeţilor n-a întârziat să apară, imediat de la reluarea jocului Merişanu ratând o ocazie uriaşă de a restabili egalitatea. Din 7 metri a şutat violent în bară. Imediat, balonul a ajuns în cealaltă jumătate de teren, Duică reuşind să majoreze avantajul echipei sale la 2-0. O diferenţă deloc liniştitoare dacă ţinem cont că şi în etapa trecută Vartex-ul a pierdut meciul cu Sportul după ce a condus cu scorul de 2-0. Şi până la urmă s-a dovedit că n-au învăţat nimic din acea experienţă. Gruparea din Zătreni a controlat jocul până la sfârşitul primelor 45 de minute, reuşind să reducă din handicap prin Merişanu care-a profitat de o greşeală a defensivei Vartex-ului. Şi după pauză oaspeţii au dat semne că pot reveni. Purcărea, după o pasă primită de la Vîlcu, a rămas într-o poziţie bună de a şuta şi a restabili egalitatea, însă a preluat în lateral şi şi-a îngreunat finalizarea, astfel permiţându-i portarului gazdă să intervină. În minutul 58 Duică a fost servit impecabil de Mihai Ciprian. Lovitura de cap a lui Duică a dus scorul la 3-1 pentru Vartex, toate cele trei reuşite aparţinându-i. Se părea că soarta meciului a fost decisă, însă finalul ne-a oferit surprize. Ratările lui Vîlcu, Şaramet şi Cercel au prevestit golul de 3-2 marcat de Purcărea în minutul 72. Visătoare, imediat apărarea gazdă a mai fost încă o dată surprinsă de juniorul Ghiţă care a restabilit egalitatea: 3-3. În minutul 88 Merişanu, după o fază la care gazdele au solicitat off-side, a scăpat singur spre poartă adversă şi a adus gruparea din Zătreni în avantaj:3-4. Cu toate cele trei puncte în buzunar, gruparea coordonată de pe margine de Constantin Pârâianu, s-a relaxat pe final, mai ales că ultimele minute le-a jucat şi în superioritate numerică, „Joe” Panait fiind eliminat pentru injurii la adresa arbitrului. Mihai Ciprian a profitat de relaxarea oaspeţilor şi în prelungiri a marcat pentru scorul de 4-4.

Banchet la Govora pentru Voica şi compania

Deşi încă nu s-a încheiat campionatul, gruparea coordonată de George Popolan a şi organizat un banchet de sfârşit de sezon. Acesta a avut loc duminică, 18 mai, la o zi distanţă de ultimul meci disputat teren propriu de Vartex, pe baza CSŞ-ului din nordul Râmnicului. Locaţia banchetului a fost cea obişnuită, la Govora, acasă la sponsorul Adi Panduraşu. Băieţii de la Vartex au sărbătorit deja finalul unui sezon greu, pe care-l încheie cu bine, departe de subsolul clasamentului. A fost un campionat greu şi pentru
că Voica şi compania au fost nevoiţi să joace meciurile de pe teren propriu pe un alt teren decât pe cel obişnuit. Popolan speră însă ca lucrurile să se schimbe din toamnă când Vartex-ul ar urma să revină pe terenul de la Fedeleşoiu, unde, împreună cu Adi Panduraşu, a făcut investiţii enorme, astfel că nu poate să nu emită pretenţii să joace acolo.
Au arbitrat: Ionuţ Rădulescu – la centru, ajutat la cele două linii de Marius Vâncea şi Carmen Alexie. Observator: Grigore Tomoiagă.
Au evoluat formaţiile:
Vartex Rm. Vâlcea: Todea – Andrei Mihai, Voica, Panait, Mihai, Guşatu, Ţepeler, Duică, Aldescu, Cătinaş, Fl. Maria. Au mai jucat: Bunget, Diaconu, Golescu şi Moţ.
Olteţul Zătreni: V. Herăscu – Petrescu, Bodescu, M. Herăscu, Niţă, Purcărea, Şaramet, Ninciuleanu, Ghiţă, Merişanu, Vîlcu. Au mai jucat Cercel şi Preoteasa.