Ca la tenis!

Topologul Nicolae Bălcescu – Minerul Berbeşti 0-6

Toate speranţele grupării lui Laurenţiu Cherăscu s-au agăţat de acest meci. Dacă învingea, nu mai avea nevoie în ultima rundă decât de un rezultat de egalitate. Însă n-a reuşit să se impună în faţa formaţiei lui Vasile Ilinca, Minerul Berbeşti, care a preferat să joace la randament maxim pentru a nu lăsa loc de interpretări. A tratat meciul ca pe unul obişnuit de campionat, pe care trebuia să-l câştige şi n-a ţinut cont de adversar, de faptul că o victorie a sa, i-ar cam fi îngropat pe cei de la Topologul. Au ţinut să se evidenţieze Nistor, Gîrlă, Vladu, Vlaicu şi Meilă (de două ori), marcând golurile care au adus cele trei puncte echipei din Berbeşti.

A fost 2-0 la pauză pentru „mineri”, care-au mai „muşcat” de încă patru ori în repriza secundă, în ciuda căldurii de afară care a apăsat mai mult pe umerii gazdelor, adică a celor de la Topologul Nicoale Bălcescu. S-a terminat 6-0 pentru Minerul Berbeşti care, prin această victorie, şi-a adus contribuţia, probabil, la retrogradarea Topologului. Cherăscu şi compania, chiar în situaţia în care câştigă partida cu Dinamo Rm. Vâlcea, în cazul în care Viitorul se impune în ultima etapă, este ca şi retrogradată. Mai există o speranţă, însă la fel utopică precum faptul că Pintilie îşi va da vreodată demisia de la AJF: ca Hidroelectra, în cazul în care va termina campionatul pe primul loc, să promoveze în Liga a III. În acest caz, locul 15, pe care se situează Topologul N. Bălcescu, nu va fi unul care să ducă spre Liga a V-a. (N.C.)