„Englezu’” a scos un punct pentru Galicea

Unirea Tricolorul Goleşti – FCO Brezoi 1-1 (0-1)

Precum pasărea Phoenix, goleştenii au reînviat din propria cenuşă în 2008, amintindu-şi probabil de vremurile bune când spulberau tot în Liga a V-a pentru a ajunge în elită, acolo unde, până la urmă, s-au şi aflat pentru un timp. În turul campionatului n-au impresionat, însă meciurile disputate de Unirea Tricolorul Goleşti în această primăvară au atras atenţia. N-au pierdut nici un meci în acest an. În prima etapă, chiar dacă oricum câştigau cele trei puncte în urma confruntării cu Foresta Malaia, s-au impus şi pe teren, iar în etapa a doua au reuşit să o învingă pe Lotru Voineasa. Acum a venit un meci mai dificil pentru Cristi Ene şi compania, cu FCO Brezoi, una dintre candidatele la promovare, aflată pentru acest lucru în luptă şi cu Topologul Galicea. Cum antrenorul Marian Cărutu („Englezu’”) este din Galicea, el a ţinut cu tot dinadinsul să-i încurce pe brezoieni pentru a netezi drumul grupării lui Florea Udrea şi Vali Badea.

Aflat în centrul defensivei, a stopat aproape toate atacurile echipei oaspete, reuşind chiar să marcheze şi golul egalizator. Până la golul egalizator să spunem şi cum au decurs lucrurile în prima repriză, la finalul căreia oaspeţii s-a aflat în avantaj. Au fost câteva ocazii de ambele părţi, însă nu atât de concludente. Singura fază mai importantă a fost cea a golului. În minutul 25, centrarea venită din flancul stâng l-a găsit singur în careu pe Logofătu care, nestânjenit, a marcat pentru 1-0 în favoarea brezoienilor. În partea secundă a întâlnirii gazdele au dat dovadă de mai multă determinare, au încercat să pună presiune pe adversari imediat de la reluare, această abordare aducându-le în minutul 50 golul egalizator. În urma unui corner, Căruntu a reuşit să profite de bâlbâiala din apărarea oaspete şi să marcheze pentru 1-1, motiv pentru coechipieri să glumească pe seama sa: „Profesore, vezi c-ai greşit poarta”, cu referire la meciul trecut când „Englezu’” şi-a dat autogol. Cel mai bun jucător al gazdelor nu putem spune, însă, că a fost Căruntu. Portarul Murgoci, care şi până atunci avusese câteva intervenţii bune, a reuşit în minutul 65 să-şi salveze echipa de la o înfrângere. Cercel a scos o lovitură de pedeapsă pentru brezoieni, însă portarul gazdelor a reuşit să apere penalty-ul executat de Trăistaru. Rezultatul a rămas acelaşi până la final, astfel că FCO Brezoi se îndepărtează tot mai mult de obiectiv.