Oltul a „înghiţit” Lotru

•dăeştenii s-a impus în faţa echipei lui Şuţă în minutul 90, din penalti

Formaţia antrenată de Dan Zguroiu, Oltul Dăeşti, continuă cursa de urmărire a liderului. Aşteaptă ca adversarele aflate în clasament înaintea sa să facă pasul greşit pentru a putea spera la primul loc. În acest final de tur de campionat n-ar mai fi prea multe de făcut în acest sens, însă era bine pentru dăeşteni să nu se încurce în aceste runde. Iar până acum s-au descurcat. O partidă de care se temeau era cea de la Malaia, cu Lotru Voineasa, echipă ce reuşise să pună piedică grupării de pe locul 2 din serie, FCO Brezoi. Dar care, surprinzător, a pierdut categoric în etapa trecută la Călimăneşti.

Orice rezultat era posibil între Voineasa şi Dăeşti, însă până la urmă Oltul a „înghiţit” Lotru. Oaspeţii şi-au apropiat victoria încă din prima repriză pe care au câştigat-o cu scorul de 1-0, în ciuda faptului că şi gazdele au avut o şansă de a înscrie, golului opunându-i-se bara. În partea secundă gruparea lui Şuţă şi Berbecel a restabilit egalitatea la 1-1. Jocul curgea spre o remiză, însă dăeştenii s-au dovedit a fi mai norocoşi în acest meci. În minutul 90 au beneficiat de o lovitură de pedeapsă acordată de centralul Popescu graţie căreia au putut pleca de la Malaia cu toate cele trei puncte. S-au impus cu scorul de 2-1. Oltul Dăeşti are cu un joc mai puţin decât celelalte, astfel că şansele să prindă locul 2 pe final de an sunt destul de mari. Zguroiu şi compania au o restanţă de disputat cu Viitorul Călimăneşti.