„Zăpadă”, Speedy Gonzalez al arbitrajului vâlcean

Statutul de secretar general al AJF nu-l ajută deloc pe Daniel Demetrescu. Recent, „Zăpadă” a fost luat în colimator la Măldăreşti, acolo unde doar fuga l-a salvat de furia unui jucător. În trecut, Daniel Demetrescu a mai avut experienţe de acest gen, la Orleşti, Govora, Olanu, în toate cazurile exersându-şi… FUGA.

Duminică, Victoria Frânceşti, prima clasată în Liga a V-a din seria a 3-a, a disputat în deplasare o partidă împotriva celor de la Progresul Măldăreşti, grupare situată pe locul 3 în clasament, totodată, cu mari ambiţii de promovare. Meciul a fost unul disputat, iar la final, deşi  gruparea din Frânceşti a pierdut cu 6-4, şi-a menţinut totuşi şefia în clasament, fiind ajutaţi de meciul pierdut în aceeaşi zi de ocupanta locului secund FC Băbeni, scor 2-0 împotriva celor de la Rapid Stoeneşti.

Gazdele au început în forţă prima repriză, iar în minutul 5 I. Gânju avea să deschidă scorul printr-un şut de la 10 m după o pătrundere lejeră prin defensiva adversă (1-0). După alte cinci minute avea să apară şi replica oaspeţilor care au egalat după o lovitură de colţ executată de Crânguşi (1-1), Duţescu a preluat din trei metri şi a înscris. În primul sfert de oră al primei reprize avea să se producă şi cel mai controversat moment al partidei, când oaspeţii au înscris prin Foltea printr-o lovitură executată de la 35 de metri. Gazdele l-au acuzat pe centralul partidei, Daniel Demetrescu, că la faza respectivă portarul a prins balonul de pe linia porţii. Însă tuşierul, care era mult aproape de fază, a considerat că oaspeţii au înscris, fapt ce l-a determinat pe „Zăpadă” să valideze golul. Gazdele au răbufnit şi s-au năpustit asupra lui Demetrescu pentru a-i cere socoteală pentru decizia de a valida golul. Deşi încerca să tempereze atmosfera de foc creată pe teren, „Zăpadă” a fost bruscat de rezerva de la Măldăreşti, Nicurici, care nu s-a mulţumit doar cu atât şi l-a alergat pe central circa 200 de metri pentru a-l bate. Deşi partida a fost oprită din momentul aproximativ 10 minute, „Zăpadă” avea să consemneze în raport doar 4 minute de întrerupere. Meciul putea fi oprit din momentul incidentului, pentru a nu se considera că arbitrul a condus sub presiune, însă Demetrescu a decis să continue meciul. Faza respectivă – demnă de cascadorii râsului, a demonstrat odată în plus că fuga, deşi ruşinoasă, este, totuşi, sănătoasă. Din păcate, aceste comportamente în fotbal nu sunt rarităţi în fotbalul judeţean, însuşi Demetrescu a păţit-o în urmă cu câteva etape, la Olanu. Cu câteva minute înainte de finalul primei reprize, Prodea avea să aducă egalitatea pentru echipa sa (2-2).

Defensiva grupării din Frânceşti făcută şah-mat

În cea de-a doua repriză, oaspeţii nu au mai putut dovedi aceeaşi forţă de joc ca la începutul partidei. Deşi au fost în superioritate numerică din minutul 25, după ce jucătorul de la Mâldăreşti, F. Popescu, a fost eliminat pentru  cumul de cartonaşe, gazdele s-au dovedit mult mai incisive. Defensiva oaspeţilor nu a mai funcţionat deloc, iar gazdele au fructificat acest avantaj şi au înscris de fiecare dată când au pătruns în careu. Astfel, cei din Măldăreşti au reuşit să mai marcheze până la finalul partidei de încă patru ori, prin I. Gânju, care a scăpat singur cu portarul, Bărbuţă, Catrina şi Prodea. Ultimele două goluri înscrise de echipa gazdă au fost reuşite în urma unor lovituri de colţ. De partea cealaltă, Victoria Frânceşti a mai marcat doar de două ori prin lovituri libere, executate cu precizie de Folea şi Diaconu. (Lucian CORNECI)