Profeţia lui Mangalagiu

CSM II Rm. Vâlcea – Sportul Rm. Vâlcea 3-2 (3-2)

Pe terenul sintetic din spatele Stadionului Municipal, a avut loc un meci plin de spectacol între CSM II Rm. Vâlcea şi Sportul Rm. Vâlcea. Cele două echipe au demonstrat prin jocul lor că şi la nivelul Ligii a IV-a putem avea parte de un spectacol fotbalistic, impresionând puţinii spectatori care au decis să participe la meci, pe o vreme ploioasă.

Ploaie de goluri de ambele părţi

Dacă ar fi să comparăm cele două reprize, prima ar putea fi caracterizată printr-un joc frumos al celor două echipe, iar cea de-a doua, mai degrabă una a tatonărilor reciproce şi a ratărilor pe măsură. Prima faza controversată a meciului a constituit-o momentul eliminării jucătorului de la Sportul, Cozma, care a faultat nepermis un adversar în careu şi a provocat o lovitură de pedeapsă pentru gazde. Astfel, în minutul 10, echipa lui Mangalagiu putea înscrie primul gol al partidei, însă tabela de marcaj a rămas neschimbată pentru că penalti-ul a fost ratat. În minutul 20, Gheorghiţă a ratat prima mare şansă de a înscrie pentru echipa sa, şutând periculos din 15 metri pe lângă bara transversală. Cinci minute mai târziu, Pântea a marcat dintr-o fază superbă, şi-a driblat adversarii în careu şi a înscris singur cu portarul (0-1). Nu după mult timp, Popescu a marcat şi el, iar golul său poate fi numit cel mai frumos al meciului, dintr-o lovitură liberă din colţul careului de 16 metri. Balonul nu a fost atins de nici un adversar, trecând pe lângă defensivă şi intrând direct în poartă (0-2). Soarta meciului părea stabilită şi învingătoare părea să fie Sportul Rm. Vâlcea. Atunci a urmat momentul de magie al lui Mangalagiu, care i-a avertizat pe adversari, printre care şi pe Floricu, cum că scorul de 2-0 este unul periculos şi oricând pot avea loc răsturnări de scor. Puţin după această remarcă, Pufu a marcat primul gol pentru CSM II, iar câteva minute mai târziu, acelaşi Popescu care a înscris golul cu numărul doi pentru echipa sa, a respins mingea în poarta, provocând un autogol. În ultimul minut al primei reprize, Stanciu a marcat golul victoriei, confirmând spusele antrenorului de la CSM II, că meciul are 90 de minute şi că lipsa de concentrare poate fi fatală.

Ratări peste ratări

În cea de-a doua repriză, ambele echipe puteau să mai marcheze de câteva ori, însă până la final scorul a fost cel stabilit în prima repriză. Prima ocazie semnificativă a avut-o noul intrat pe teren, Eremia, care a ratat singur cu portarul, după o pătrundere superbă în careu. Cea mai mare ocazie din cea de-a doua repriză a aparţinut tot CSM –ului, când Stanciu ratat din doi metri trimiţând balonul cu capul peste poarta apărată de Mutu. La finalul partidei, cei doi antrenori s-au declarat mulţumiţi de jocul grupărilor sale.
Au evoluat formaţiile:
CSM II Rm. Vâlcea: Neagoe, Dobrin, Pufu, Chiripuş, Moldovan, Roşca, Stanciu, Vlăduţi, Pufu, Bătăţeanu – Stoian, Chebar.
Sportul Rm. Vâlcea: Mutu, Uţă, Cozma, Ştefan Leo, Stefan, Pariseu, Gheorghiţă. Văduva, Popescu, Pântea, Roşoagă.