„Minerii” n-au emis pretenţii la Fîrtăţeşti

Trupa lui Ilinca rămâne o echipă de mijlocul clasamentului. Meciurile disputate săptămâna trecută n-au avut rolul de a schimba situaţia din clasament a „minerilor” din Berbeşti. După remiza obţinută pe teren propriu cu AS Şirineasa, băieţii lui Ilinca s-au deplasat la Fîrtăţeşti pentru întâlnirea cu Dinamo Horezu. Chiar dacă în acest sezon n-au prea strălucit, n-ar fi fost o surpriză dacă ar fi pus probleme echipei lui Mazilu. Însă această întâlnire a reprezentat una dintre puţinele partidele în care Dinamo Horezu s-a impus fără drept de apel. La capătul unui meci liniştit, care nu a ieşit din tipare, elevii lui Emil Popescu s-au bucurat de o victorie categorică, cu 4-1.

Seria reuşitelor echipei gazdă a început încă din minutul 5 când Băiaşu, după o centrare venită din flancul drept, a reluat cu capul în plasa porţii adverse pentru scorul de 1-0. la mijlocul reprizei dinamoviştii şi-au majorat avantajul la 2-0 după o greşeală a portarului Croitoru. Bolcu a prins un şut de la aproximativ 20 de metri, portarul Minerului a respins până la Păun ce a valorificat ocazia avută. Primele 45 de minute s-au încheiat cu scorul de 2-1, oaspeţii reuşind să reducă din diferenţă pe final de repriză. Cam aceeaşi fază ca la golul al doilea al gazdelor. Vlaicu a şutat de la marginea careului, portarul a respins în faţă, Nica a speculat şi şi-a trecut numele pe lista marcatorilor. Imediat de la reluare, în partea secundă, după o bâlbâială în careul oaspeţilor, diferenţa a fost refăcută. Faur, din 10 metri a şutat pe colţul lung, astfel că scorul a devenit 3-1 pentru Dinamo. S-a terminat în final 4-1 pentru echipa lui Mazilu. Grigore a marcat după centrarea din corner trimisă de Pătularu.