Alte sporturi

Trei medalii pentru atleţii vâlceni

• performera delegaţiei vâlcene a fost Marinela Mazilu (CNMB)

Finalul săptămânii precedente a fost de bun augur pentru atleţii vâlceni. De la Campionatele Naţionale Şcolare desfăşurate pe 2-3 iunie la Bucureşti, sportivii noştri s-au întors cu câteva rezultate remarcabile. Astfel, Marinela Mazilu (de la CNMB Rm. Vâlcea), atletă pregătită de profesorul Mihai Despoiu, a ocupat locul 2 în proba de 100 metri plat, cu timpul 12:53 secunde, intrând în posesia medaliei de argint. Tot pe poziţia secundă s-a clasat şi ştafeta masculină de 4×100 metri a Şcolii „Tudor Vladimirescu” Drăgăşani, compusă din Alin Ciocea, Radu Ionescu, Bogdan Bălan şi Alexandru Teofilescu. De asemenea, şi fetele din ştafeta de 4×100 metri de la aceeaşi instituţie de învăţământ au reuşit să urce pe podium, dar pe locul 3. Merituoasele medaliate se numesc Cristina Sima, Oana Ionescu, Bianca Catrina şi Ştefania Teofilescu.

La acelaşi concurs s-au mai remarcat şi alţi sportivi vâlceni, după cum urmează:  Laurenţiu Belea – locul 5 în proba de 2000 metri obstacole, Vlad Olescu – locul 6 la săritura în lungime, Cristina Manolescu – locul 7 la aruncarea discului, Laurenţiu Firfirică – locul 8 la aruncarea greutăţii şi din nou Marinela Mazilu – locul 8 la 200 metri plat, toţi aceştia fiind legitimaţi la Colegiul Naţional „Mircea cel Bătrân”. S-a mai evidenţiat în plus şi un sportiv al Şcolii „Tudor Vladimirescu” Drăgăşani: Alexandru Teofilescu – clasat pe locul 6 la 100 metri plat şi pe locul 8 la 200 metri plat.
Delegaţia vâlceană a fost compusă din 22 de atleţi, aparţinând Colegiului Naţional „Mircea cel Bătrân”, Şcolii „Tudor Vladimirescu” Drăgăşani şi Colegiului „Gib Mihăescu” Drăgăşani.