Pragmatism de trei puncte!

CSM Rm. Vâlcea – CFR Timişoara 2 – 1 (2 – 0)

Sâmbătă, ocupanta locului secund în Seria a II-a, CSM Rm. Vâlcea a primit vizita ceferiştilor din Timişoara, antrenaţi de Alin Artimon. A fost primul meci pe care municipalii lui Costel Pană şi Mitică Teleşpan l-au disputat pe terenul din incinta bazei Oltchim deoarece suprafaţa de joc din Zăvoi a intrat în reparaţii capitale. În ciuda eforturile depuse pentru ca starea terenului să fie în condiţii optime până la ora disputării jocului, gazonul a lăsat mult de dorit.

Pătru a exasperat spectatorii

În faţa a aproximativ 1000 de spectatori, municipalii au avut un debut de meci ezitant care putea să-i coste. În chiar primul minut de joc lipsa de concentrare a vâlcenilor era să-i coste. Oaspeţii au avut lovitura de începere, mingea a ajuns la Gheju şi acesta a şutat puţin pe lângă poarta lui Pampea, dând mari emoţii atât spectatorilor cât şi conducerii tehnice. Încet-încet, municipalii şi-au intrat în ritm şi, după o cursă excelentă pe partea dreapta a lui Cilean, a venit centrarea. Pătru a ratat intervenţia la mingea, iar Nemanja Jovanovic aflat la câţiva metri în spatele acestuia a reluat cu capul din şase metri fără speranţe pentru Andrei Urai, scorul devenind 1-0. Câteva minute mai târziu, Jovanovic a schimbat postul, din marcator a devenit servant, însă Liviu Pătru a luftat din poziţie ideală. În primele  30 de minute de joc, echipa mai prezentă în joc a fost CFR-ul din Timişoara, care au avut o posesie mult mai bună, punând serios la treabă apărarea condusă de Cumpănaşu. Florin Pampea s-a întins serios pentru a devia în corner un şut bun al vâlceanului din tabăra bănăţeană, Dorin Rădoi. În minutul 35, după o pasă ideală a lui Melcea, atacantul Liviu Pătru i-a adus la disperare pe spectatorii prezenţi la meci, ratând încă o dată dintr-o poziţie mai mult de favorabilă, trimiţând mingea din şase metri pe lângă poarta lui Urai. Din fericire pentru noi, un minut mai târziu scorul avea să devină 2-0, centrare a aceluiaşi Melcea, de data asta de pe partea opusă, şi Jovanovic s-a dovedit a fi încă o dată omul potrivit la locului potrivit. Urai a ieşit târziu la centrarea micuţului mijlocaş vâlcean, iar atacantul sârb a reuşit dubla, înscriind din nou cu capul. În minutele de prelungire ale primei reprize timişorenii au fost la un pas de a reduce din handicap, dar şutul trimis de Rareş Stan, după ce i-a întors pe Dumitru şi Cumpănaşu, a trecut puţin pe lângă stâlpul porţii apărate de Pampea. La pauză, dacă vâlcenii, după ocaziile avute, aveau un avantaj de 4-5 goluri nimeni nu se supăra, însă lejeritatea la finalizare de care a dat dovadă Pătru a făcut ca scorul pauzei să fie doar 2-0.

Experienţa şi-a spus cuvântul

După pauză, sesizând ineficacitatea lui Pătru, Costel Pană l-a introdus în teren în locul acestuia pe tânărul Moţ. La trei minute de la reluarea partidei, Nemanja Jovanovic a fost la un pas de a realiza hatrick-ul, dar mingea trimisă de acesta, tot cu capul, a trecut puţin peste transversala lui Urai care era bătut. Timişorenii au ieşit mult mai decişi de la cabine, încercând şi reuşind să pună o presiune mult mai mare pe echipa gazdă. Dominarea teritorială a bănăţenilor de la mijlocul terenului a dat roade în minutul 62, când au reuşit să reducă din diferenţă. Străuţ a centrat de pe dreapta şi nou-intratul Enciu a profitat de indecizia apărătorilor vâlceni şi a reluat mingea cu capul învingându-l pe Pampea, care a avut şi partea lui de vină rămânând ţintuit pe linia porţii, făcând ca scorul să devină 2-1. Opt minute mai târziu, municipalii au avut din nou oportunitatea să se distanţele la două goluri, însă căpitanul Marius Cumpănaşu a ratat dintr-o poziţie extrem de favorabilă şutând peste poartă. După ce în prima repriză Pătru a ratat din toate poziţiile posibile şi imposibile, în mitanul secund a venit rândul celui care l-a înlocuit, Victor Moţ, să facă acelaşi lucru. În minutul 75, Melcea a centrat, iar Moţ, din cinci metri, a şutat slab şi Urai a reţinut. Şase minute mai târziu acelaşi Moţ a luat o acţiune pe cont propriu, a driblat un adversar, a intrat în careu, dar încercarea sa de a-l depăşi pe Urai prin dribling a fost zadarnică, în cele din urmă tânărul atacant al CSM-ului fiind blocat. În minutele de prelungire, acelaşi Moţ a plecat din propriul teren, l-a găsit ideal pe Jovanovic, însă atacantul sârb vizibil epuizat după efortul depus de-a lungul meciului, n-a mai avut nici puterea şi nici luciditatea de a-l învinge pentru a treia oară pe Urai. Ultimul fluier al centralului Uţică a făcut ca spectatorii să izbucnească în urale după ce mai bine de 30 de minute au fost ţinuţi cu sufletul la gură.
Au evoluat formaţiile:
CSM Rm. Vâlcea: Pampea – Dumitru (’64 Iordache), Cumpănaşu, Bier, Cilean – Stanca, Lepădatu, Dandea, Melcea (’85 Vlăduţi) – Pătru (’46 Moţ) şi Jovanovic.
CFR Timişoara – Urai – Grigore, Mihăilă, Scărlătescu (’68 Purda) – Goşa, Parfenie, Stan, Dragalina (’60 Enciu), Rădoi – Gheju (’50 Brdanin) şi Străuţ.
Au arbitrat: Sorin Uţică – Dan Roşu şi Valeriu Boştină, toţi din Bucreşti, iar arbitrul de rezervă a fost băbenarul Eugen Roşu.

Formulă inedită

În meciul cu CFR Timişoara, antrenorii Costel Pană şi Mitică Teleşpan au aliniat o formulă de joc inedită cu schimbări mai mult sau mai puţin forţate atât în sistemul tactic cât şi în componenţa primului unsprezece. După ce Cercel şi Onofrei au suferit uşoare contracturi musculare şi s-a hotărât ca cei doi să nu forţeze având în vedere că săptămâna viitoare se joacă miercuri şi sâmbătă, Costel Pană a făcut modificări care s-au dovedit până la urmă câştigătoare. Astfel că, Ionel Cilean a fost reprofilat pe postul de fundaş stânga, iar pe dreapta, Marius Dumitru a apărut după mult timp în primul unsprezece, iar Marinel Stanca a fost urcat în linia mediană.

Curaj nebun?!

Costel Pană a dat dovadă de mult curaj în meciul de sâmbătă într-un moment în care timişorenii au fost la un pas de egalitate şi, poate, chiar să câştige partida. Cu toate că, bănăţenii atacau cu toate forţele, Pană a luat decizia de a juca cu trei mijlocaşi extrem de tineri. Deşi sunt juniori, Alexandru Dandea (născut în anul 1988), Lucian Iordache (născut în anul 1988) şi Alexandru Vlăduţi (născut în anul 1989) au arătat multă maturitate în joc şi le-au dovedit celor doi antrenori că merită să facă parte din lotul mare. Pentru promovarea tinerelor talente, antrenorii Costel Pană şi Mitică Teleşpan merită felicitaţi pentru încrederea pe care le-o acordă acestor jucători care, alături de Melcea, Jovanovic, Stanca, Moţ şi ceilalţi vor forma cât de curând noua gardă a CSM-ului.

„Sunt mulţumit de rezultat, dar nu şi de joc”

La finalul partidei de pe stadionul Oltchim, antrenorul Costel Pană s-a arătat mulţumit de rezultatul obţinut şi de câştigarea celor trei puncte puse în joc, însă a ţinut să precizeze că este nemulţumit de jocul prestat de elevii săi. „Pot spune că am câştigat meritat având în vedere ocaziile pe care le-a creat. Timişorenii au avut o posesie mai bună, însă fotbalul se joacă pe goluri. Ei au dominat, noi ne-am creat ocazii din care putea marca de cel puţin cinci ori, însă am câştigat cu 2-1, ne-a îndeplinit obiectivul pentru acest meci şi asta contează cel mai mult. Sunt nemulţumit de modul în care unii dintre jucătorii mei au tratat unele ocazii, în special în faza ofensivă, dar cu mai multă atenţie din partea lor, lucrurile acestea se vor rezolva” – a spus antrenorul Costel Pană.

Victorie dedicată lui Verigă

Fotbaliştii de la CSM Rm. Vâlcea, prin vocea căpitanului Marius Cumpănaşu, au ţinut să-i dedice victoria din meciul cu CFR Timişoara directorului general Florin Verigeanu care şi-a serbat ziua de naştere în săptămâna dinaintea partidei. Directorul Clubului Sportiv Municipal Rm. Vâlcea spunea cu câteva zile înainte de meci că cel mai frumos cadou pe care l-ar putea primi de ziua lui ar fi o victorie în faţa bănăţenilor. În ciuda terenului destul de greu, jucătorii au făcut tot posibilul şi până la urmă au reuşit să-i spună lui „Verigă” – La mulţi ani! – într-un mod inedit, aducând trei puncte preţioase în visteria clubului.

Buşe, propus la funcţia de primar

La prima repriză a meciului dintre CSM Rm. Vâlcea şi CFR Timişoara a asistat şi preşedintele Consiliului Judeţean Vâlcea, Dumitru Buşe. Acesta a avut un schimb de replici destul de amuzante cu un vânzător de ziare. Mai întâi acesta din urmă l-a abordat pe preşedintele CJ Vâlcea spunându-i că ar fi „omul cel mai potrivit pentru a fi primarul Râmnicului”, după care a plecat pentru a-şi vinde „marfa”. După câteva minute a trecut din nou prin faţa lui Dumitru Buşe şi în treacăt i-a spus cu zâmbetul pe buze: „Staţi liniştit că am glumit pentru că tot Gutau iese primar”, spre amuzamentul celorlalte oficialităţi aflate prin preajmă.

Artimon s-a întâlnit cu vechi prieteni

Antrenorul bănăţenilor de la CFR Timişoara are câţiva prieteni cu care s-a întâlnit şi s-a întreţinut minute bune după meci. Mai întâi, după meci, pe tunelul care duce la vestiare a stat de vorbă cu fostul preşedinte al AJF Vâlcea, Mihai Persu, după care, în drum spre autocar a fost aşteptat de un alt fost coleg, este vorba de Manuel Moldoveanu. Cei trei au fost colegi de generaţie şi s-au întâlnit de mai multe ori pe la echipele de tineret ale României, de atunci rămânând amici. Artimon cu Persu şi Moldoveanu au făcut schimb de numere de telefon, cu promisiunea că se vor întâlni cât mai curând.