Umilitia în Giulesti

Rapid Bucureşti – CSM Rm. Vâlcea 4-0

Umiliţi în Giuleşti

„Municipalii” au pierdut fără drept de apel partida jucată miercuri, în Cupa României-Timişoreana, în faţa echipei Rapid Bucureşti. Pentru că meciul a avut loc în deplasare, era clar că fotbaliştii pregătiţi de Costel Pană şi Dumitru Teleşpan nu vor avea şanse mari de a scăpa de înfrângere. Vâlcenii au contat prea puţin în ofensivă, poate şi datorită faptului că antrenorii CSM-ului au alcătuit o formulă cu o evidentă tentă defensivă, în care-a încăput doar un singur vârf de atac, Ciortan.

„Plimbarea” prin Capitală s-a soldat cu patru goluri şi un jucător eliminat

Doar 14 minute a rezistat reduta vâlceană până ce a fost învinsă prima oară de australianul Ryan Griffiths. Golul a turnat plumb în picioarele jucătorilor noştri, care-au avut totuşi prima şansă de a înscrie în minutul 5, prin Savu, dar şutul acestuia a trecut milimetric pe lângă poartă. Până la pauză, deţinătoarea en-titre a trofeului a ridicat scorul la 3-0, Zicu marcând de două ori pentru bucureşteni, în minutele 29 şi 45. Cu calificarea în buzunar şi probabil cu gândul la viitoarele confruntări din Liga 1 şi din Cupa UEFA, elevii lui Răzvan Lucescu au jucat mai relaxaţi după pauză, au continuat să atace, dar s-au întrecut în ratări. Totuşi, în minutul 87, Buga a majorat diferenţa de goluri, iar meciul s-a încheiat cu 4-0 pentru giuleşteni. Ar mai fi de spus că în minutele de prelungire ale partidei, Situwe avea să primească direct cartonaşul roşu după ce l-a faultat în postură de ultim apărător pe acelaşi Buga.

Au evoluat pentru CSM în Giuleşti: Pampea – Dumitru, Georgescu, Mocioacă, Situwe, Cercel (L. Popa 46’) – Melcea, Lepădatu (Negruţ 46’), Murineanu (Vlăduţi 80’), Savu – Ciortan.

Pană a recunoscut superioritatea Rapidului

„Am pierdut în faţa unei echipe care are şanse reale să câştige Cupa României anul acesta. Ne aşteptam să luăm bătaie, dar la un scor mai mic, se poate spune că ne-au rupt plasa azi”, a spus Costel Pană la finele meciului din Giuleşti.

200 de milioane lei, preţul umilinţei

Fără îndoială că misiunea vâlcenilor în şaisprezecimile Cupei României a fost îngreunată de decizia oficialilor clubului din Zăvoi, care-au decis că sunt mai preţioşi banii decât onoarea în faţa unei grupări din prima ligă a ţării. Iar pentru o echipă care este finanţată majoritar din bugetul primăriei Râmnicului, printr-o taxă pentru sport şi cultură care în nici un caz nu a fost redusă după ce Mircia Gutău şi Nicolae Dicu au fost suspendaţi din funcţiile deţinute, cei 200 de milioane lei vehiculaţi la capitolul „economii” de conducătorii clubului nu sunt decât un preţ al umilinţei. Astfel, dincolo de calificarea până în această fază a competiţiei, ce-i drept o performanţă care merită apreciată, în sufletele vâlcenilor nu a mai rămas acum decât o cruntă dezamăgire. Aceea că CSM-ul s-a predat totuşi prea uşor într-o întrecere în care s-a zbătut enorm să ajungă atât de departe.

Cupa României – Timişoreana

Au lipsit surprizele

* doar două grupări din ligile inferioare, mai puţine ca niciodată, au acces în optimi

Modul de desfăşurare al Cupei României – Timişoreana a făcut ca surprizele cu care altădată această competiţie ne obişnuise să lipsească. După ce li s-a „furat” dreptul de juca acasă, unele dintre echipele mici au acceptat să evolueze pe terenul favoritelor, iar asta le-a făcut să abandoneze din start orice tentativă de a merge mai departe. După faza şaisprezecimilor, doar două formaţii din eşaloanele inferioare, mai puţine ca niciodată, au reuşit să se califice în optimi. Performerele se numesc Apullum Alba Iulia (care-a trecut de FC Vaslui) şi FC Caracal (care-a depăşit Gloria Bistriţa), ambele izbutind să se vadă învingătoare abia după executarea loviturilor de la 11 metri.