Victorie dedicata lui „nea Lica”

Cerna Fârtăţeşti – Victoria Ştefăneşti 3-2 (2-0)

Victorie dedicată lui „nea Lică”

Aceeaşi brigadă care a oficiat şi jocul Diviziei D, Petrolul Drăgăşani – Alma Lex Drăgăşani (Cătălin Popescu, ajutat de A. Criveanu şi V. Niculicioiu) a avut parte de acelaşi scenariu ca în prima partidă disputată. Dacă la Drăgăşani jocul a început cu 45 de minute întârziere, pentru desfăşurarea unui raliu, la Dejoiu partida a început cu întârziere pentru a da posibilitatea organizatorilor de a termina tunderea gazonului, de altfel un gazon printre cele mai bune din judeţ. Echipa din Ştefăneşti venea după unele neprezentări legate de organizare şi a reuşit să demonstreze că pusă la punct poate fi un adversar redutabil. Echipa primarului Voicescu, cu mulţi jucători tineri şi conduşi de pe margine de veteranul fotbalului judeţean – antrenorul „nea Lică”, cel care la cei 73 de ani demonstrează că vârsta nu-i un impediment pentru a fi aproape de sportul-rege, reuşeşte după un joc bun să acumuleze cele trei puncte. După un început în care cei din Ştefăneşti au ţintit de două ori barele porţii adverse, Marinoiu pasează lui Olteanu, şutul acestuia de la 16 metri este apărat în primă fază de Alexie, dar apoi este scăpat în plasă. Era minutul 21 şi 1-0. acelaşi Olteanu majorează scorul în minutul 37 după ce este deschis în adâncime. O primă repriză cu o echipă gazdă mai pragmatică, dar cu o echipă oaspete care nu a renunţat în nici o clipă la atac, dar şi cu o stupidă accidentare a lui Marinoiu (dislocare umăr şi transportarea sa la spital).

Repriza a doua scoate în evidenţă pe Vali Militaru de la echipa oaspete care prin pasele sale şi jocul de la mijlocul terenului reuşeşte să impulsioneze toată echipa. Minutul 54: 2-1, Boştină reuşeşte din lateral dreapta să-l învingă pe Tur, iar în minutul 60 să aducă egalarea, transformând lovitura de la 11 metri, la un fault asupra sa. Echipa din Fârtăţeşti putea să se desprindă, dar Olteanu (minutul 70) şi V. Dinu (minutul 75) ratează loviturile de la 11 metri, just acordate de C. Popescu. Victoria gazdelor este adusă de Olteanu în minutul 79, dar oaspeţii nu se împacă cu ideea înfrângerii şi în minutele de prelungiri Boştină, singur cu portarul, ratează egalarea. A fost un joc în care prezenţa observatorului a trecut neobservată, demonstrându-se că dacă echipele îşi văd de joc, iar brigada de arbitri este imparţială, spectacolul fotbalistic nu suferă.

Au evoluat formaţiile:

Cerna Fârtâţeşti: Tur – V. Dinu, Voinea, Truşcă (Scărlătescu), Marinoiu (Popa), Iordache, Grigore, Cârciumaru, Olteanu (Vâlcea), A. Dinu şi Fârtat.

Victoria Ştefăneşti: Alexie – Enache, Nuţoiu, Zapciroiu, Barbu, Pană, Boştină, Stroe (Militaru), Popa, Meleancă, Panait.