Gazdele: mai multi nervi, mai putin fotbal!

Forestierul Băbeni – Flacăra Horezu 0-4

Gazdele: mai mulţi nervi, mai puţin fotbal!

După înfrângerea suferită la Şirineasa, şansele echipei lui Chelcea de a termina sezonul pe primul loc au scăzut considerabil. Totuşi, Flacăra Horezu continuă să lupte până la capăt. Sâmbătă, 15 aprilie, ei s-a deplasat la Băbeni pentru meciul cu Forestierul, o echipă care poate produce surprize, chiar dacă locul ocupat în clasament nu indică acest lucru. Deşi, la un moment dat, păreau şi ei nişte favoriţi cerţi la retrogradare, în ultima perioadă, avându-l pe antrenorul Ion Ştefan la cârmă, au reuşit să urce în clasament şi să părăsească zona „nisipurilor mişcătoare” din subsolul clasamentului Diviziei D, situându-se înaintea acestei etape pe locul 10. Cum spuneam, antrenorul Costel Chelcea a spus că se aştepta la o replică bună a echipei din Băbeni, să joace „mai cu nerv”, însă nu a fost deloc aşa. Au putut ţine piept atacurilor echipei oaspete în primele 45 de minute, dar, cu o condiţie fizică mai slabă decât adversarii, au cedat în partea secundă.
În prima parte a jocului oaspeţii au dominat, fiind mai tot timpul în suprafaţa de poartă adversă. În condiţiile unei suprafeţe de joc grele, s-a făcut multă risipă de efort în ambele tabere. Unii (horezenii) au încercat să construiască pentru a ajunge în careul advers, iar alţii (băbenarii) s-au zbătut pentru a nu primi gol. Flacăra a marcat la capitolul ocazii prin Pătroi care mai întâi a şutat puternic, balonul lovind bara laterală, iar apoi, cu un balon trimis cu efect l-a pus în dificultate pe tânărul portar al gazdelor, Băiaşu. Milosteanu a căzut şi el de câteva ori prin careu, însă fără să-l sensibilizeze pe arbitru de centru al partidei, iar prin minutul 20 ar fi putut marca, dar Nicu de la gazde a împiedicat balonul să intre în poartă. Au încercat şi elevii lui Ştefan să se apropie de careul advers, în special cu angajări pe flancuri, dar fundaşii echipei oaspete au stopat acţiunile acestora astfel că nu s-a creat nici o fază cu adevărat importantă, care să-l solicite pe goal-keeperul Chiriţoiu. Singura acţiune a băbenarilor, care s-ar fi putut transforma în mare ocazie de înscriere a unui gol s-a petrecut prin minutul 27 când Iordănescu şi Lazăr au plecat pe contraatac, însă când primul a pasat celui din urmă, asistentul Niculicioiu i-a oprit pe motiv de off-side, stârnind nemulţumirea gazdelor. Două minute mai târziu, Ciontea a centrat perfect pentru Buga care s-a demarcat şi, cu piciorul, a trimis balonul sub transversală pentru scorul de 0-1. Replica gazdelor nu a venit, ci tot Flacăra Horezu a continuat în acelaşi ritm ofensiv până la pauză.
Repriza a doua a început cu o fază controversată în urma căreia băbenarii au solicitat penalty:  portarul oaspeţilor, Chiriţoiu, a ieşit să recupereze o minge pe care ar fi putut-o ajunge un jucător al echipei gazdă, după notiţele noastre – Bordea; goalkeeper-ul horezean n-a ajuns balonul ci doar piciorul jucătorului de la Forestierul. Impresia din tribună a fost că abaterea s-a comis undeva chiar pe linia de poartă, a gazdelor – în teren, iar a centralului Cătălin Buşi care-a fost aproape de fază – în afară terenului de joc. Tuşierul, Marius Vâncea, nu a schiţat nimic la această fază. Au existat proteste pentru decizia luată de central atât în timpul jocului, cât şi după fluierul de final al partidei. Totuşi, ar mai trebui amintit că, din cauza terenului greu, împânzit de bălţi, marcajul în unele locuri nu era foarte vizibil. La 10 minute după această fază, Buga a făcut linişte, înscriind un euro-gol. L-a văzut poziţionat greşit pe portarul advers şi de la mare distanţă, de undeva din flancul drept, a trimis precis în plasa porţii gazdelor ducând scorul la 0-2. La puţin timp după înscrierea golului, după o acţiune la poarta horezeană – un corner bătut bine de Matei ce-l încearcă pe portarul horezean, însă fără a-l pune în mare dificultate, a fost 0-3. Cîrjan pleacă pe sprint, şutează, învingându-l din nou pe tânărul portar, Băiaşu. Jucătorii din Băbeni au încercat să revină în joc, apropiindu-se, mai mult decât o făcuseră până în acest moment, de poarta adversă, însă fără mari realizări. Totuşi ar fi putut înscrie în minutul 65 al meciului când acelaşi Matei a centrat în careu până la Bordea care-a şutat spre poartă, însă mingea, deviată, a poposit pe transversală. În minutul 77 a fost 0-4. Cîrjan, din corner, a trimis balonul la bătaie în careu, mingea a fost respinsă, însă i-a venit pe şut lui Cârstoiu care-a majorat avantajul echipei sale. Până la sfârşit s-a cam jucat la trecerea timpului, terenul greu, oboseala spunându-şi cuvântul. În minutele de prelungire ale partidei elevii lui Ion Ştefan ar fi putut înscrie golul de onoare. Grigore a reuşit să-i ia faţa adversarului în careul advers şi-a rămas singur cu portarul, însă a şutat slab, anemic, ţintindu-l practic pe Chiriţoiu.
Au arbitrat: Cătălin Buşi – la centru, ajutat la cele două linii de asistenţii Vasile Niculicioiu şi Marius Vâncea. Observator: Constantin Pintilie.

Au evoluat echipele:

Forestierul Băbeni: Băiaşu – Bordea, Dumitriu, Nicu, Matei, Bivolaru, Zaharioiu, Iordănescu, Grigore, Lazăr, C. Bădălan. Au mai jucat: Negrea, Popescu şi Vlădoi.
Flacăra Horezu: Chiriţoiu – I. Grigore, Cîrstoiu, Geiculescu, Popescu, Pătroi, Nica, Nistor, Ciontea, Buga, Milosteanu. Au mai evoluat: Cîrjan, Bodescu, Holtei şi Istocescu.