Scor fluviu si sperante pentru evitarea retrogradarii

Petrodam Măciuca – Minerul Costeşti 8-2 (3-1)

Scor fluviu şi speranţe pentru evitarea retrogradării

Început cu greu, datorită unor carenţe în organizare de către echipa gazdă, acest joc s-a încheiat cu un scor greu previzibil, chiar şi de cei mai optimişti susţinători ai echipei din Măciuca, chiar dacă la acest meci au fost foarte puţini (aproximativ 20 de spectatori). Consuşi de pe margine de Dobrin Ionescu, costeştenii au prins o zi proastă primind gol după gol şi suferind una dintre cele mai usturătoare înfrângeri. Era minutul 1 când Ionescu, liber în careul oaspeţilor, găseşte colţul lung al porţii apărate de V. Peştereanu: 1-0!

Minutul 12: 2-0. Împreună cu portarul, doi apărători ai echipei din Costeşti se invită reciproc la o minge şi Bălan speculează.

Minutul 26: 2-1. Acelaşi Bălan face henţ în propriul careu şi T. Peştereanu transformă impecabil.

Minutul 37: 3-1. Portarul costeştenilor respinge în faţă balonul pe care nu-l poate reţine şi Corvin Popescu înscrie.

Minutul 50: 4-1. Şut fără speranţe a lui Lucian Briceag de la 35 metri.

Minutul 61: 5-1. Sîntion este găsit foarte bine de o pasă printre apărătorii adverşi a lui C. Popescu.
Minutul 63: 5-2. Antonie prinde o boltă peste portarul Tocoi, reuşind unul dintre cele mai frumoase goluri ale jocului.

Minutul 70: 6-2. C. Popescu (cel mai bun jucător al meciului) aşează o minge peste portarul oaspeţilor.

Minutul 73: 7-2. Sîntion, după o combinaţie cu C. Popescu.

Minutul 84: 8-2. C. Popescu „croşetează” întreaga apărare adversă, pasează lui Bănescu, cel care îndeplineşte apoi o simplă formalitate.

Au evoluat formaţiile:

Petrodam Măciuca (echipament verde-alb): Tocoi – Marinoiu, Zamfirescu, Sîntion, Munteanu, Bălan, Ionescu (cpt), Corvin Popescu, Merişanu, Preda, Bănescu. Au mai jucat: Briceag, Dina, Niculescu şi Mănăloiu.

Minerul Costeşti (echipament verde-galben): V. Peştereanu – Petrescu, T. Peştereanu (cpt), Muruială, Smărăndoiu, Catrina, M. Stoian, C. Stoian, Gînju, Antonie, Coca. A mai jucat Drăghici.

A arbitrat un joc care în nici un moment nu i-a pus probleme, Marian Joiţa la centru, ajutat de I. Iordache şi Claudiu Cîrstea. Observator AJF: Tache Bolovan.