Fără categorieLiga IV

Posada, o echipă prolifică!

* formaţia din Perişani a marcat în această rundă atât în poarta adversă, cât şi în cea proprie, însă întâmplarea a fost cu noroc, aducându-i cele trei puncte

După primele etape, jucătorii Posadei Perişani se speriaseră deja de acel 3-3. S-au temut că sunt urmăriţi de acest rezultat, cu atât mai mult cu cât au fost aproape de a repeta isprava şi în Cupă, acolo unde s-au impus până la urmă cu 3-2 în faţa Flacărei Horezu. Nici în etapa a treia a Ligii a IV-a n-a mers totul aşa cum şi-ar fi dorit oficialii acestei formaţii.

Posada a deschis scorul prin noua achiziţie, Adi Glăvan, a intrat la pauză cu 1-0, însă partea secundă a fost dominată de imprevizibil. Deşi AS Mihăeşti n-a avut forţa de a-i pune reale probleme, după cum a susţinut chiar antrenorul Ion Lazăr care s-a plâns de lipsa unor atacanţi valoroşi, Posada s-a complicat singură şi dacă oaspeţii n-au reuşit să înscrie, a făcut-o ea din plin. Mai întâi Bâzgan a marcat în propria poartă, readucând speranţa în tabăra oaspeţilor. Lari Nicolaescu a restabilit liniştea în tabăra gazdelor, aducând-o din nou pe Posada în avantaj, însă formaţia din Perişani a avut parte de o nouă cumpănă. Niţulescu l-a copiat pe colegul său Bâzgan şi a înscris în favoarea celor de la AS Mihăeşti: 2-2. Finalul a devenit astfel de coşmar pentru echipa primarului Ionel Sandu, care s-a văzut nevoită să-şi consume toate resursele pentru a obţine toate cele trei puncte. Până la urmă antrenorul-jucător al Posadei a rezolvat situaţia. „Colonelul” Căpătan a făcut diferenţa în minutul 85 al meciului, aducând prima victorie din acest sezon de Liga a IV-a pentru Posada Perişani. (Simona SIMA)