Fără categorieLiga IV

Conexin, la primul succes în actualul sezon

* echipa din Runcu s-a impus cu 1-0 în faţa celor de la Olteţul Bălceşti

Campania de achiziţii din perioada de vară, efectuată de sponsorul Pantelică Anghelescu, a dus un plus în jocul celor de la Conexin. După ce au pierdut la limită în faţa „titanilor” Dinamo 2007 Rm. Vâlcea şi Oltul Ioneşti 2009 cu 2-1 şi, respectiv, 1-0, fotbaliştii din Runcu au reuşit să-şi treacă în palmares prima victorie din acest campionat. În primele etape, echipa antrenată de Iulică Dincă a părut net superioară celei de anul trecut, mult mai determinată în sectorul ofensiv şi mai închegată în defensivă. Practic, s-a bătut de la egal la egal cu cei care anul acesta trag la promovare, iar aceasta nu înseamnă altceva decât faptul că pentru Viorel Pană şi compania nu există emoţii în ceea ce priveşte şansele de a se menţine în Liga a IV-a.

Ciuculan de… trei puncte
Săptămâna trecută a venit şi prima victorie pentru echipa care anul trecut a rămas în „Elită” datorită faptului că Ghecon a promovat în ultimul eşalon naţional la meciul de baraj. Conexin a întâlnit-o pe Olteţul Bălceşti, grupare ce nu a cunoscut până acum gustul victoriei, anul aceasta, mai mult ca sigur, bătându-se în zona retrogradării. Echipa din Runcu a reuşit să câştige primele trei puncte din actualul sezon, juniorul Ciuculan (17 ani) fiind mutarea inspirată a antrenorului Iulică Dincă, marcând singurul gol al partidei în minutul 75.  De asemenea, tânărul de la Conexin a mai „avut” încă o bară, cu doar zece minute înainte de final.

Scorul nu arată realitatea din teren
„Dacă ne luăm după scor, de-abia am reuşit să câştigăm. Însă situaţia din teren a fost cu totul alta. În prima repriză am avut cel puţin şapte ocazii clare de a marca, în timp ce în partea a doua a disputei mai puteam înscrie de cinci ori. Am avut un gol anulat la Ion Sporea şi un penalty acordat în primă instanţă de central, dar anulat în ultima secundă pe motiv că jucătorul meu ar fi blufat. Am reuşit să-l mai transfer la echipă pe fostul dinamovist Alin Copos. Am devenit o trupă mult mai solidă ca anul trecut. Cei care au venit au consolidat locurile care rămâneau adesea descoperite. Pentru noi, urmează două deplasări: la Măciuca, în compania Damilei şi la Brezoi cu Lotru. Meciurile grele, din care trebuie să câştigăm puncte”, ne-aspus antrenorul Iulică Dincă. (L.C.)