Fără categorieLiga IV

FC Băbeni, la prima victorie în Liga a IV-a

Cele două înfrângeri din primele etape ale Ligii a IV-a instauraseră o oarecare stare de tensiune în rândul băbenarilor. Dacă insuccesul din faţa CSM-ului din Drăgăşani n-a fost luat ca o tragedie, iar înfrângerea la limită de la Mihăeşti a fost pusă pe seama lipsei de şansă, de această dată un nou rezultat negativ era de neacceptat. Chiar dacă întâlnea o echipă cu tradiţie în eşalonul de elită judeţean, oficialii şi jucătorii de la FC Băbeni au fost conştienţi de faptul că Flacăra Horezu nu trece printr-o perioadă bună şi aceasta ar fi o ocazie uriaşă pentru ei să obţină prima victorie din campionat. Asta şi pentru că în viitorul apropiat nu se mai întrevede vreun succes, ţinând cont de faptul că în etapa viitoare întâlnesc vicecampioana judeţului, pe Dinamo Rm. Vâlcea, iar apoi de Oltul Ioneşti, una dintre formaţiile ce şi-au anunţat candidatura la primul loc în acest sezon.

Au muncit pentru a obţine primele puncte din acest campionat şi până la urmă, deşi cu emoţii, au reuşit să-şi îndeplinească obiectivul. Băluţă a deschis scorul la jumătatea primei reprize, însă avantajul gazdelor  fost anulat imediat după pauză, atunci când centralul Demetrescu a acordat un penalti oaspeţilor. Horezenii au restabilit egalitatea la 1-1, dar n-au avut forţa de a păstra rezultatul până la final. Ambiţia jucătorilor coordonaţi de Emil Zaharioiu şi Florentin Davind a învins, în ultimele 15 minute ale meciului FC Băbeni obţinând victoria. Despoiu a marcat pentru 2-1, iar Şerbănescu a închis tabela la 3-1 pentru gazde şi totodată „lumina” pentru Flacăra, echipă ce nu reuşeşte să-şi regăsească, în acest debut de sezon, cadenţa. (Simona SIMA)