Alte sporturi

Peste 600 de participanţi la Cupa PD-L

Recent, la Rm. Vâlcea s-a desfăşurat Cupa PD-L la fotbal. Evenimentul a adunat la start peste 600 de participanţi şi a fost organizat de Asociaţia Judeţeană Sportul Pentru Toţi, Partidul Democrat Liberal şi Primăria Râmnicului. Rezultatele meciurilor disputate în semifinala competiţiei sunt: Primăria Rm. Vâlcea – Stihl 2-4 şi Annabella – Simvil 5-3. În finala mică, Primăria Rm. Vâlcea s-a impus în faţa echipei Simvil cu scorul de 5-3, iar în finala mare, Annabella a câştigat cu 3-2 în detrimentul celor de la Stihl. La acest eveniment a fost prezent şi primarul Mircia Gutău, care la final a realizat premierea echipelor. Astfel, Annabella a fost câştigătoarea celei de-a doua ediţii a Cupei PD-L şi a fost premiată cu diplome, cupe, medalii şi echipamente sportive. Ocupantele locurilor 2, 3 şi 4 au primit de asemenea cupe şi medalii.

„Principalul scop al acestei competiţii a fost acela de a avea cât mai mulţi participanţi şi acest lucru cu siguranţă s-a întâmplat. În luna iulie vom organiza o altă competiţie de anvergură. Este vorba despre Cupa Imnului. Vă pot spune că va fi cea mai mare întrecere fotbalistică, cu peste 100 de echipe, adică aproximativ 2000 de participanţi”, ne-a declarat Constantin Vlaşcu, preşedinte al AJSPT Vâlcea. (O.D.)